A svět se točí dál

Články 76

Siamská dvojčata dvojice spirálních galaxií NGC 4567 a NGC 4568

Siamská dvojčata dvojice spirálních galaxií NGC 4567 a NGC 4568
Siamská dvojčata dvojice spirálních galaxií NGC 4567 a NGC 4568. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA.

Dvojice spirálních galaxií NGC 4567 a NGC 4568, námá také jako Siamská dvojčata nebo Motýlí galaxie, patří do velké kupy galaxií v Panně.

Obě spirální galaxie se nacházejí velmi blízko sebe, takže se jejich gigantická molekulární mračna srážejí a patrně podporují vznik kup hmotných hvězd. Jádra obou galaxií od sebe dělí vzdálenost pouhých přibližně 20 tisíc světelných let.

Jak žili sauropodi, přes jejich gigantické rozměry se mnoha druhům sauropodů dlouhou dobu dařilo přežívat.

Automobil Fiat Qubo se snaží vměstnat velký vnitřní prostor do extremně kompaktního městského praktiku.

Rakousko je kolébka lyžování, v roce 1893 se zde také konal první známý lyžařský závod, který je považován za počátek závodního lyžování.

Javor šedý je pomalu rostoucí dřevina původem ze střední Číny, kde roste v nadmořských výškách 1500 až 2000 metrů.

Stará Havana je architektonická perla ostrova Kuba, ukrývá největší sbírku koloniálních budov karibské oblasti, obdivuhodnou směsici překrásných architektonických památek.

Volavka popelavá je velký veslonohý pták z čeledi volavkovitých žijící v Africe, Evropě a Asii, kde se vyskytuje v okolí vodních toků a lužních lesích.

Elektřina pohání dnes mnoho strojů a přístrojů, díky elektřině můžeme topit a svítit a je v současnosti potřebná pro téměř každou domácnost.

Český spisovatel Alois Jirásek se stal autorem řady historických románů a představitelem realismu.

Lékořice lysá je léčivá rostlina z čeledi bobovitých původně pocházející ze Středomoří, která zplaněla na jižní Moravě.

V současnosti se stres stal nedílnou součástí dnešní doby, jedná se o fyziologickou reakci, pomocí které lidské tělo reaguje na život ohrožující situace.

Brandenburská brána, která stojí na náměstí Pariser Platz jako ukončení velkolepého bulváru Unter den Linden, vznikla v roce 1734.

Drobná šelma kuna skalní se v hustěji obydlených krajinách přizpůsobila životu v blízkosti lidí.

Městská památková rezervace Olomouc je vybraná část historického jádra města s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou.

A svět se točí dál

Spirální galaxie NGC 4567 a NGC 4568, nazývané také Siamská dvojčata nebo Motýlí galaxie, jsou od sluneční soustavy vzdáleny přibližně 60 milionů světelných let. Obě tyto galaxie se nacházejí v rané fázi procesu srážky a vzájemného spojování.

A svět se točí dál.