A svět se točí dál

Články 72

Slabá magnetosféra patrně formovala dnešní podobu povrchu planety Mars

Vozítko Opportunity zkoumá povrch planety Mars
Vozítko Opportunity zkoumá povrch planety Mars. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA.

Abychom si osvětlili způsob, jakým dostatečně silná magnetosféra působí na vzhled povrchu a atmosféry planety, pojďme se nejprve podívat na Zemi. Za nejdůležitější vliv, kterým pozemská magnetosféra formuje povrch planety, lze jednoznačně považovat odklánění slunečního větru, tedy proudění vysoce nabitých částic, které do svého okolí vysílá Slunce.

Pokud je magnetosféra planety natolik slabá, aby jí sluneční vítr pronikl, jako je tomu v případě planety Mars, může to mít nepříznivý vliv na atmosféru planety, jejíž část doslova vytrhne do okolního vesmíru. V důsledku toho pak dochází k řídnutí atmosféry této planety, což má následně vliv na to, že povrch pod ní se mimo jiné postupně ochlazuje. A právě tento proces pravděpodobně probíhal na planetě Mars, jejíž povrch proměnil v ledovou poušť.

Kavylovec přepevný (Macrochloa tenacissima) se pěstuje na písčitých půdách jihovýchodního Španělska a poskytuje materiál na výrobu koberců, obuvi, klobouků, brašen, z jejích listů se pletou košíky nebo se cupují a používají pro plnění polštářů.

Zámek Peruc ve stejnojmenné obci asi 14 kilometrů od okresního města Louny prochází přestavbou v souvislosti s realizací pohádkového projektu.

Elegantní vůz Bentley R Type fixed-head coupé se vyznačoval hliníkovou karoserií se splývavou zádí.

Planeta Mars má oproti Zemi zhruba čtvrtinovou plochu povrchu a přibližně desetinovou hmotnost.

Makaka lvího charakterizuje černá srst, světle šedá hříva, která lemuje téměř celou jeho hlavu. Obývá tropické deštné lesy v pohoří Západní Ghát na jihu Indie.

V řecké mytologii je Chaos nezměrný, pustý a prázdný prostor, počátek a pramen všeho.

Zřícenina Nový hrad u Kunratic, který byl původně v letech 1410 až 1412 postaven jako soukromé sídlo krále Václava IV.

Květina protěž alpská, pokrytá bílou plstí, roste ve volné přírodě nejen v Alpách, ale také v Pyrenejích, Karpatech, v horách Balkánu, v Turkestánu, Afghánistánu, Himálaji a dokonce i v Japonsku.

Barokní zámek v Oseku u Rokycan vznikl ve druhé polovině 16. století přestavbou starší gotické tvrze.

Surikata žije v suchých otevřených pláních a polopouštních křovinách na jihu afrického kontinentu.

Lidské smysly nám slouží k vnímání světa kolem nás.

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl u Svojkova se táhne mezi pískovcovými skalami a končí na malém nádvoříčku s dřevěnými lavicemi, mířícími ke kapli vytesané do skály.

Dobře stravitelné polévky nastartují a posílí tělo v chladných dnech. Vydatná hustá polévka může zastoupit i celý oběd či večeři, stačí ji doplnit kouskem chleba.

A svět se točí dál

Měření sondy Mars Global Surveyor přinesla důkazy, že krátce po svém vzniku měla planeta Mars silnější magnetosféru. Měření pomocí magnetometru odhalilo na povrchu Marsu magnetické pruhy, což svědčí o silnějším magnetickém dynamu, které pracovalo několik miliónů let po vzniku planety.

A svět se točí dál.