A svět se točí dál

Články 74

Kavárna Sacher zdobí Vídeň již od roku 1876

Kavárna Sacher Vídeň
Kavárna Sacher Vídeň. Obrázek: Wikipedia, autor: Tiefkuehlfan.

Legendární kavárna Sacher, kterou naleznete v budově Grand Hotelu Sacher, zdobí Vídeň jž od roku 1876. Kavárna Sacher nabízí nejen vynikající kávu, ale především proslulý sacher dort, který tvoří nadýchaný kávový korpus prokládaný meruňkovou marmeládou, celý sacher dort pak na shora pokrývá silná vrstva čokoládové polevy.

Franz Sacher recept na tuto dnes světoznámou pochoutku vymyslel ještě jako mladý cukrářský učeň, když chtěl v roce 1832 překvapit knížete Metternicha.

A kde se kavárna Sacher nachází? Najdete ji přímo uprostřed Vídně, kousek za Operou, v budově Grand Hotelu Sacher v Augustiner Strasse.

Zakladatelem hotelu byl Eduard Sacher, syn Franze Sachera, který svému synovi při budování proslulého gastronomického podniku pomáhal. V podniku a přilehlé chodbě si lze prohlédnout například ubrusy s vyšitými jmény slavných hostů, kteří kavárnu Sacher navštívili. Za takovýmto budováním obchodní značky stála především Anna Sacherová, manželka Sacherova syna Eduarda.

Právě Anna Sacherová také zařídila, aby se recept na Sacherův dort stal tajemstvím. Recept uložila do trezoru a sama osobně míchala ingredience, které byly pro celkovou chuť sacher dortu klíčové.

Fiat 124 Spider Lusso navazuje po 31 letech na předchozí generaci legandárního sportovního vozu Fiat 124 Spider.

Včelí propolis je pryskyřičnatá látka příjemné aromatické vůně, která včelám slouží jednak k opravám úlu, jednak díky svým antibakteriálním účinkům jako ochrana před infekcemi.

Pakůň žíhaný modrý žije v otevřených travnatých krajinách, savanách a buších jihovýchodní Afriky.

Darwinismus je vědecká teorie vzniku druhů cestou postupného vývoje.

Dub cesmínový tvoří součást tvrdolistých lesů v oblasti Středomoří a porostů středomořské vegetace nazývaných macchie.

Hrad a Nový zámek Rožmberk nad Vltavou byl v minulosti sídlem rodiny Rožmberků.

Vznik planety Země započal před přibližně 4,6 miliardami let.

Součástí masopustního průvodu jsou také tradiční masopustní masky. Jaké masky to jsou a jaké tradice se k nim pojí?

Šťovíková polévka se smetanou a koprem obsahuje množství vitaminu C a také množství minerálních látek.

Leonard Woolley se řadí k zakladatelům moderní archeologie. Vědecké uznání si získal díky nálezům ve starověkém městě Ur v dnešním jižním Iráku.

Jak vzniklo černé uhlí? Vzniklo z pravěkých rostlin, které se nacházely v bažinatých ekosystémech a které po odumření klesaly pod hladinu.

Historie osídlení ostrova Capri sahá až do paleolitu, velký rozvoj však ostrov zažil v dobách rozkvětu antického Říma.

Zelenina černý kořen je zdraví prospěšná zelenina s jemnou chutí chřestu. Upravuje se vařením, dušením, smaží se jako řízky či připravuje ve smetanové omáčce.

A svět se točí dál

Dort sacher vytvořil v roce 1832 tehdy šestnáctiletý Franz Sacher pro knížete Metternicha, který tehdy vydal příkaz šéfkuchaři, aby připravil nějakou specialitu pro výjimečné hosty. A protože byl tehdy séfkuchař nemocný, rozkaz se dostal až k učni Franzovi Sacherovi, který vytvořil tento dort. Jeho syn posléze vylepšil tuto znamenitou pochoutku čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou a od té doby se sacher dort stal jednou z nejznámějších kulinářských specialit Vídně.

Dort sacher je originální druh čokoládového dortu s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou.

A svět se točí dál.