A svět se točí dál

Články 69

Kráter Pingualuit v Kanadě vyplňuje jezero pravidelně kruhového tvaru

Kráter Pingualuit
Kráter Pingualuit v Kanadě. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA. Courtesy of Denis Sarrazin.

Kráter Pingualuit v kanadské divočině vznikl při dopadu meteoritu před zhruba 1,4 milionu let a jeho pravidelně kruhový okraj se zvedá do výše 160 metrů nad okolní krajinu.

V kráteru Pingualuit se vytvořilo jedno z nejhlubších sladkovodních jezer v Severní Americe, jehož největší hloubka dosahuje 267 metrů. Jezero vyplňující kráter Pingualuit nemá přítoky ani odtoky a vodou ho naplňují pouze vodní a sněhové srážky. Průzračné vody oživuje pouze jediný druh ryby, siven severní.

Baťovu vilu ve Zlíně navrhl v roce 1911 architekt Jan Kotěra.

Papoušek nádherný žije v jihovýchodní části Austráli, kde obývá blahovičníkové lesy.

Ford Mondeo kombi s hybridním pohonem zážehovým dvoulitrovým agregátem, který je doplněn elektromotorem.

Holandský králík má typickou obličejovou kresbu, zavalité válcovité tělo, krátkou širší hlava s hnědýma očima a osrstěnýma ušima a kratší nohy.

Co je to živočich? Tento pojem zahrnuje vedle savců také ptáky, plazy, ryby, obojživelníky, mlže, korýše, hmyz a řadu vývojově nižších tvorů.

Seaworld Orlando na Floridě je kombinace zábavního parku a delfinária skýtající spoustu zábavy.

Dřívější rybářský přístav Port d'Andratx na ostrově Mallorca je v současné době kotvištěm jachet.

Kozí Hrádek u Mikulova je zřícenina původně dvoupatrové dělostřelecké věže pocházející z 15. století, která ve své době byla mimořádným stavebním dílem.

Dnes nejběžnější několikaposchoďové domy mají přednost především v tom, že poskytují dostatek životního prostoru na malém pozemku.

V subsaharské Africe žijící volavka černá používá originální způsob lovu, brodí se mělčinami a tu náhle křídly jako slunečníkem zakryje vodu, nohou vyplaší ryby a poté je chytá zobákem.

Tradiční masopust je období mezi Třemi králi do Popeleční středou, přičemž nejznámější a zároveň nejveselejší jsou poslední dny masopustu, spojené s radovánkami a hodováním.

Jules Verne byl francouzský spisovatel dobrodružné literatury, který je považován za jednoho ze zakladatelů žánru vědeckofantastické literatury.

Plotice obecná je plevelná ryba zarybňující řeky, větší potoky a v průtočné rybníky po celé České republice.

A svět se točí dál

Jezero vyplňující kráter Pingualuit se vyznačuje jednou z nejčistších vod na světě, dohlednost ve vodě pod hladinou jezera dosahuje zhruba 35 metrů.

A svět se točí dál.