A svět se točí dál

Články 67

Jak vznikl tradiční anglický pokrm fish and chips

Tradiční anglický pokrm fish and chips
Standardní způsob podávání tradičního anglicého pokrmu fish and chips s plátkem citronu a snítkou petržele. Obrázek: Wikipedia, autor: Matthias Meckel.

Z bramborů připravené hranolky jsou geniální jídlo. Rychlá a jednoduchá příprava, vynikající chuť, která dokáže polaskat chuťové buňky a rychlé a jednoduchá konzumace z nich dělá hit rychlého občerstvení. Přesto však samotným smaženým bramborovým hranolkům ještě něco chybí, něco, co by dokonal ladilo k jejich chuti.

Ve druhé polovině 19. století se proto ke smaženým bramborovým hranolkům přidává treska, a tím se rodí nerozlučný tandem, známý jako fish and chips, pokrm, který může směle konkurovat hamburgeru.

Jakmile lidé ve Velké Británii lahůdku zvanou fish and chips poprvé okusili, její chuť jim doslova učarovala a začala si získávat proslulost, zrodil se gastronomický fenomén, který chutná i protinožcům v Austrálii a na Novém Zélandě.

K šíření fish and chips napomohl v minulosti také průmyslový lov tresky v Severním moři a také rozmach železniční dopravy. Na území Spojeného království vyrostlo během let na 10 000 bister, která fish and chips podávají.

Hipparchos byl jedním z největších antických astronomů, který přesně zmapoval pozice asi 1000 hvězd a sestavil první veliký katalog hvězd.

Planeta Jupiter je s rovníkovým průměrem 142 984 kilometry největší planeta sluneční soustavy. V dalekohledu pozorujeme vířící atmosféru planety, pro niž jsou charakteristická světlá pásma a tmavé pruhy i zvláštní útvary, mezi kterými dominuje Velká rudá skvrna.

Šestiboké, pětiboké nebo čtyřboké čedičové sloupy se odedávna těší mimořádné pozornosti a mnoho podobných přírodních skalních útvarů bývá zákonem chráněno jako vzácné přírodní památky.

Objev močoviny zbořil hranice mezi anorganickou a organickou chemií, o kterých v té době věda uvažovala jako o dvou oddělených odvětvích s vlastními pravidly.

Kontinent Jižní Amerika se táhne do délky 7400 kilometrů mezi Karibským mořem na severu a mysem Hoorn na hlubokém jihu.

Moderní průmyslové zemědělství dokáže díky mechanizaci specializovanými stroji zásobovat potravinami velké supermarkety po celém světě.

Tučňák brýlový žije na pobřeží a v chladných vodách na jihu Afriky.

Břevnovský klášter stojí v Praze přibližně na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou. Od počátku v něm sídlí mnišská komunita benediktinů.

Kalifornský Golden Gate Park skýtá celou řadu atrakcí, je zde hudební pavilon, několik muzeí, jezírka a nespočet stromů, keřů a květin.

Leknín bílý roste po celé Evropě, na východ až po Ural, v západní Africe, na Blízkém východě, v Asii až k Himálaji. Daří se mu ve stojatých i v pomalu tekoucích vodách.

Datování keramiky pomocí zahřátí na teplotu nad 500 °C umožňuje určit stáří až do 80 000 let.

Bryce Canyon National Park je známý desítkami až stovkami pískovcových skalních věží tvořících čtrnácti skalnatých amfiteátrů ležících za sebou pod okraji plošiny.

Husička vdovka je malý, hojně rozšířený vodní pták z čeledi kachnovitých žijící na březích jezer a řek s hustou rostlinnou vegetací a v bažinách Střední a Jižní Ameriky a Afriky.

A svět se točí dál

Fish and chips je oblíbený pokrm rychlého občerstvení, který vznikl ve druhé polovině 19. století ve Velké Británii. Fish and chips se skládá z ryby (obvykle se pro přípravu pokrmu fish and chips používá treska) smažené v těstíčku a tlustých smažených bramborových hranolků, které se tradičně polévají sladovým octem a sypou solí.

A svět se točí dál.