A svět se točí dál

Články 80

Vědci se domnívají, že na planetách Uran a Neptun se mohou nacházet diamantová moře

Planeta Neptun
Planeta Neptun. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA/Voyager 2 Team.

Vědci se domnívají, že na planetách Uran a Neptun se mohou nacházet diamantová moře. Podle vědců jsou diamantová moře na těchto planetách důsledkem značně vzdálených magnetických a geografických pólů. V podmínkách, které na povrchu planet Uran a Neptun panují, se diamanty patrně chovají podobně, jako pozemská voda, takže podle ubdobí buďto zamrzají nebo tají.

Před časem uskutečnil americký vědec J.H.Eggert pokus, při němž vystavil půlmilimetrový diamant tlaku 40milonkrát vyššímu, nej je tlak na povrchu Země, a zároveň na něj nasměroval laserové paprsky. Výsledkem tohoto pokusu bylo, že se diamant roztavil. V kapalné podobě se pak diamant choval způsobem, jako ony diamanty na povrchu planet Uran a Neptun. Při poklesu tlaku se pak v kapalině začaly objevovat malé kry plavající po povrchu zkapalnělého diamantu.

Len setý je jednoletá, někdy i dvouletá bylina vysoká až 150 centimetrů pěstovaná pro lněné vlákno a olejnatá semena.

V roce 1998 vyhlášená přírodní rezervace Rathsam na Chebsku chrání meandrující soutok Ohře a Reslavy a přilehlé mokřady.

Ve své době Velká čínská zeď fungovala také jako trestní prapor pro nepotřebné vojáky, odsouzené zločince i válečné zajatce.

Pelikán australský žije v okolí vodních toků a ploch v Austrálii a Asii.

Zámek Římov tvoří jednopatrová dvoukřídlá budova s věží, ke které patřily další přilehlé hospodářské budovy.

Drobný, stále zelený keř mahónie cesmínolistá pochází ze západní části Severní Ameriky, v České republice se pěstuje v roli okrasné dřeviny.

Co je to horký jupiter? Jedná se o třídu exoplanet, jejichž hmotnost je podobná nebo vyšší než je hmotnost planety Jupiter a které obíhají kolem své mateřské hvězdy ve velmí malé vzdálenosti.

Ze stélek některých lišejníků, především rodu Roccella a rodu Lecanora vyráběné barvivo lakmus nachází využití v chemii jako acidobazický indikátor (indikuje pH).

Barokní zámek Ploskovice získal svoji dnešní podobu při přestavbě v první polovině 18. století.

Maréna velká se u nás chová od roku 1882, dorůstá délky až 60 centimetrů a průměrné váhy 1 až 5 kilogramů.

Loď Mary Rose byla anglická karaka postavená v roce 1509 v Portsmouthu a poté sloužila v anglickém loďstvu. Poté, co se potopila, spočívala více než 400 let na mořském dně, až v roce byla 1982 vyzdvižena, zrestaurována a umístěna v námořním muzeu v Portsmouthu.

Oranžerie je terasovitá část renesanční a barokní zahrady, kde byly v květináčích rozestavovány citrusy.

Tropické ovoce papája má dužinu žluté až karmínově červené barvy chutí připomínající ananasové melouny.

A svět se točí dál

Planeta Neptun, která je značně podobná planetě Uran, je osmá a od Slunce nejvzdálenější planeta sluneční soustavy a patří mezi plynné obry. Vnitřní stavba planety Neptun je spíše kamenitá a navíc obohacená vodním ledem.

A svět se točí dál.