A svět se točí dál

Články 89

Houby jsou příbuznější živočichům než rostlinám

Tři pravé hřiby
Houby jsou příbuznější živočichům než rostlinám. Obrázek: Wikipedia, autor: Německý malíř a botanický ilustrátor Albin Schmalfuss v roce 1897. Toto dílo je volné v zemích, jejichž právní řád chrání majetková autorská práva po dobu života autora a 70 let po jeho smrti.

I přesto, že houby automaticky považujeme za blíže příbuzné rostlinám, což může být i pozůstatek pohledu z minulých dob, nejnovější genetické studie odhalily bližší příbuznost hub, které tvoří samostatnou říši živých organismů, s živočichy, než s rostlinami.

Živočichové a houby sdílejí v samých počátcích genealogického stromu společný úsek evoluční historie, k tomuto závěru dospěli vědci při velké analýze genetických vztahů hub, prvoků, řas, rostlin a živočichů. Jejich společný vývoj se rozdělil před přibližně 1,1 miliardy let. Poté se houby a zvířata vydali každý jiným směrem.

Společným předkem hub a živočichů byly jednobuněčné organismy, tzv. protisté, s vlastnostmi jak hub, tak i zvířat. Část života možná trávily ve formě pohyblivé menbrány a v další životní fázi získávaly tuhou buněčnou stěnu podobnou, jaká je charakteristická pro dnešní houby.

Na podzim jeřáb ptačí skýtá nádherně barevnou přírodní podívanou.

Přibližně 1,4 metru veliký živočich Dickinsonia byla nejstarší živočich na Zemi a pravděpodobně se jednalo o prapředka členovců, mlžů a plžů.

Malý (plicní) krevní oběh přenáší krev ochuzenou o kyslík z pravé komory srdce plicní tepnou do plic a okysličenou krev vrací zpět čtyřmi plicními žilami (dvěma z každé plíce) do levé síně a komory srdce.

Jezero Loch Duich se nachází v malebné přírodě Skotské vysočiny.

Kormorán velký je černě zbarvený pták s tenkým, na špičce zahnutým zobákem a lysým hrdelním vakem žijící na všech kontinentech s výjimkou Jižní Ameriky a Antarktidy.

Co je to podnebí? Podnebí je je dlouhodobý stav počasí v dané oblasti, projevující se opakujícími se vzorci počasí.

Hovězí maso s mrkví a hráškem zakápneme sojovou omáčkou, prohřejeme a posypeme sezamem.

Čtyřlístek pro štěstí symbolizuje štěstí a prosperitu, tato pověra má daleko do minulosti sahající kořeny.

Buněčná mitochondrie je membránově obalená organela, která se nachází ve většině eukaryotických buněk.

Stratovulkán sopka hora Svatá Helena ve státě Washington na severozápadě Spojených států vznikla ze směsi lávy a sopečného prachu.

Ve volné přírodě vilín japonský (Hamamelis japonica) planě roste v horských lesích Japonska.

Nejnavštěvovanější řecký ostrov Santorini se dá považovat za prototyp idylického řeckého středomořského ostrova.

Ořešák černý je statný strom dorůstající výšky 30 až 40 metrů a tloušťky kmene až 2 metry.

A svět se točí dál

I když houby byly dříve řazeny k rostlinám, nyní tvoří velkou samostatnou skupinu živých organismů vyčleněnou jako samostatná říše organismů.

A svět se točí dál.