A svět se točí dál

Články 88

Evropská jezera

Bodamské jezero
Bodamské jezero na hranicích Německa, Švýcarska a Rakouska je rozlohou 22. největší evropské jezero. Obrázek: Wikipedia, autor: Edda Praefcke.

I když evropská jezera jsou v současné době trochu opomíjeným turistickým sídlem, rozhodně není k zahození navštívit je a obdivovat jejich přírodní krásy.

Rozlehlé vodní plochy, úchvatné přírodní krásy a sladká jezerní voda, to jsou jezera, kterých po Evropě existuje nespočetné množství. Mnohá z nich jsou navíc snadno dosažitelná autem nebo vlakem a voda v nich sice není slaná, avšak v létě může být teplá podobně jako ve Středozemním moři.

A jaké je pořadí evropských jezer, co se týče rozlohy? Nejrozlehlejší je Ladožské jezero s 18 140 čtverečními kilometry, následují Oněžské jezero s 9 720 čtverečními kilometry, jezero Vänern a 5 585 čtverečními kilometry, jezero Saimaa s 4 377 čtverečními kilometry, úzkým průlivem propojené Čudské a Pskovské jezero s 3 555 čtverečními kilometry, jezero Vättern s 1 912 čtverečními kilometry, jezero Vygozero s 1 250 čtverečními kilometry, jezero Mälaren s 1 140 čtverečními kilometry, Bílé jezero s 1 125 čtverečními kilometry, jezero Inari s 1 102 čtverečními kilometry. Z evropských jezer blíže k české republice jmenujme jezero Balaton v Maďarsku s rozlohou 596 čtverečních kilometrů, Ženevské jezero (Lac Léman) na hranicích Švýcarska a Francie s rozlohou 582 čtverečních kilometrů, Bodamské jezero (Bodensee) na hranicích Německa, Švýcarska a Rakouska s rozlohou 572 čtvereční kilometry a Neziderské jezero (Neusiedler See) na hranicích Rakouska a Maďarska s rozlohou 315 čtverečních kilometrů. Na území České republiky je největším jezerem Černé jezero s rozlohou 18,47 hektaru a největší hloubkou 39,8 metru.

Pobyt u evropských jezer má svůj půvab nejen v létě, ale i zima u jezera dokáže být kouzelná.

Horniny neboli nerosty jsou nesourodá seskupení minerálů nebo organických zbytků, které vznikají jako výsledek různorodých geologických procesů.

Jak funguje airbag? V okamžiku nárazu se nafoukne před pasažérem, čímž dojde ke zbrždění nárazu jeho těla.

Lidské klouby tvoří funkční spojení kostí umožňující pohyb určitých částí lidského těla.

Finské jezero Saimaa vytváří modrý, jakoby nekonečný labyrint jezer, ostrovů, řek a kanálů, který často bývá přerušen nedotčeným severskými lesy. Je to nádherná jezerní oblast Evropy.

Dnes široce chovaná husa domácí vznikla domestikací divoce žijící husy velké.

Náměstí svatého Marka Benátky vzniklo v 9. století jako prostor před bazilikou svatého Marka a současnou podobu získalo v roce 1177 při návštěvě papeže Alexandra III. a císaře Fridricha Barbarossy.

Okrasný javor jasanolistý (Acer negundo), kultivar Odessanum, se vyznačuje sytě žlutou barvou svých listů, díky které nachází nachází uplatnění v zahradách a sadech, ale také v zahrádkách jako solitéra.

Pečené rybí filety s pikantní zeleninou se budou rychle a snadno připravovat.

Čtyři základní krevní skupiny lidské krve mají zásadní význam pro krevní transfuze. Ve světě je nejčastější krevní skupina 0, v České republice je nejběžnější krevní skupinou A.

Kardinál červený žije v několika plemenech od teplejších částí Spojených států amerických až po jižní Mexiko, kde se vyskytuje v nízkém křoví, především u vodních toků, v řídkých lesích, zahradách i městských parcích.

Všestranné využití cínu, který patří mezi nejstarší lidmi používané kovy.

Archeologové objevili v Egyptě mumie koček a skarabů. Mezi desítkami kočičích mumií koček objevili archeologové také stovku dřevěných pozlacených kočičích soch a jednu bronzovou sochu kočičí bohyně Bastet.

Řeka Mississippi protéká v délce 3770 kilometrů Spojenými státy americkými ve směru od severu k jihu.

A svět se točí dál

63,3 kilometru dlouhé a maximálně 14 kilometrů široké Bodamské jezero v Alpách na hranicích Německa, Švýcarska a Rakouska má většinou ploché nebo mírně kopcovité, pouze na jihu vysoké a skalnaté břehy. Na jezeře se nacházejí tři větší ostrovy.

A svět se točí dál.