A svět se točí dál

Články 86

Ve světě zapomenutým vynálezcem hromosvodu se stal Václav Prokop Diviš

Václav Prokop Diviš
Václav Prokop Diviš na pamětní desce umístěné na Jezuitském náměstí square ve Znojmě. Obrázek: Wikipedia, autor: Michal Maňas.

Ačkoli český katolický kněz, teolog, člen premonstrátského řádu, přírodovědec, léčitel, hudebník a vynálezce Václav Prokop Diviš z Helvíkovic u Žamberka sestrojil svůj "meteorologický stroj", tedy hromosvod, již v roce 1754, jeho objevu se však nedostalo poblicity a upadl v zepomnění, proto bývá ve světě za vynálezce hromosvodu obvykle považován americký vědec, politik a bývalý prezident USA Benjamin Franklin, který hromosvod odlišné konstrukce sestrojil v roce 1760.

Václav Prokop Diviš vyráběl různé přístroje a provozoval pokusy se statickou elektřinou. Nejvíce ho zaujaly blesky, což ho nakonec přivedlo k sestrojení hromosvodu.

Mohutný listnatý opadavý strom platan východní rostl původně na březích v lužní lesích ve východním Středomoří a Malé Asii.

Polární záře v Norsku vytváří na polární obloze úchvatné přírodní divadlo, které dokáže prosvětlit i jinak temné a skličující zimní měsíce.

Papoušek mniší obývá Jižní Ameriku, kde obývá řídce zalesněné oblasti, palmové háje, kulturní krajina a eukalyptové plantáže.

Démokritos z Abdér je tvůrce mechanistického atomismu, předchůdce pozdějšího materialismu, i když Démokritovy představy o povaze světa se podstatně liší od současné vědy.

Kozí brada luční je až metr vysoká luční bylina kvetoucí počátkem léta za slunného počasí poměrně velkými, světle žlutými až zlatožlutými květními úbory.

Pozoruhodné vlastnosti vody umožňují život tak, jak ho známe.

Káně lesní je zavalitý dravý pták s rozmanitě zbarveným peřím živící se především hlodavci, nepohrdne však ani ptáky, ještěrkami, mršinami nebo hmyzem.

Stavba atomu, který je tvořen určitým množstvím elementárních částic - protonů, neutronů a elektronů.

Tradiční francouzský sendvič pocházející z jihu Francie Pan Bagnat bývá obložený syrovou zeleninou a kousky tuňáka.

Někdejší třetihorní stratovulkán Vinařická hora se tyčí přibližně 1 kilometr severně od Vinařic v okrese Kladno.

Terénní automobil Praga V3S se během let stal na československých silnicích ikonou.

Hvězdice růžová žije téměř všude v přílivové zóně nebo pod její spodní hranicí na východním pobřeží Atlantiku a v Baltském moři.

Kdysi hlavní čínské město Hangzhou zažilo rozkvět v letech 1138 až 1279 i později během nadvlády Mangolů.

A svět se točí dál

Dvě velké postavy v oblasti vynálezectví, Václav Prokop Diviš a Benjamin Franklin, které spojuje vynález hromosvodu, se spolu nikdy nepotkaly. Zatímco ve vědeckém prostředí se vedou spory, který z nich přišel s vynálezem hromosvodu jako první, Češi jsou přesvědčeni o tom, že prvenství náleží Václavu Prokopu Divišovi.

A svět se točí dál.