A svět se točí dál

Články 83

Mikoláš Koperník, tvůrce heliocentrismu

Mikoláš Koperník
Mikoláš Koperník. Autor obrázku: curyšský malíř Christoph Murer kolem roku 1587.

5. května 1543 zemřel tvůrce heliocentrismu, polský astronom, matematik, lékař a právník Mikoláš Koperník. Patrně nejvíce se proslavil svým celoživotním dílem O obězích sfér nebeských, které pojednává o heliocentrickém systému, který je dnes znám také jako Koperníkův systém.

Základem heliocentrismu, o který se tato teorie opírá, je předpoklad, že Slunce, nikoli Země, je středem vesmíru.

Z tohoto důvodu bylo toto dílo Mikoláše Koperníka prohlášeno církví za kacířské a zařazeno na seznam zakázané literatury, ze kterého bylo oficiálně vyškrtnuto až v průběhu dvacátého století.

Mléčná jezera na Novém Zélandu mají vodu zbarvenou jemnými částečkami, které do nich dopravuje ledovec.

Ze 13. století původně pocházející skalní hrad Sloup v Čechách je dodnes obestřen závojem tajemství.

Keř žanovec měchýřník, původně pocházející z území jižní Evropy, se často pěstuje jako okrasná dřevina v parcích a zahradách, přičemž na řadě míst v České republice zplaněl.

Úchvatnou podívanou skýtající vodopád Skógafoss leží na jihu ostrova Island na řece Skóga. Za slunného počasí lze u vodopádu díky lomu světla na vodní tříšti často pozorovat jednoduchou či dvojitou duhu.

Nandu pampový je velký nelétavý pštrosovitý pták, se kterým se můžeme setkat na pampách, pastvinách a savanách Jižní Ameriky.

Národní kulturní památka cínový důl Jeroným je unikátním svědek hornické kultury a havířské šikovnosti našich středověkých předků.

České korunovační klenoty nechal v letech 1345-1346 zhotovit český král a římský císař Karel IV.

Jaká je správná teplota lidského těla a v jakém rozmezí by se měla pohybovat.

Do polévky kachní kaldoun se širokými nudlemi a máslovými knedlíčky nakonec přilijeme ještě vaječný žloutek rozmíchaný ve smetaně, krátce povaříme a získáme tak hustou sváteční zadělávanou polévku z kachních skeletů.

Lumbeho vila v zahradách na Pražském hradě stojí v blízkosti sídla českých králů.

Nízký keř lýkovec vavřínový roste ve stínu hlubokých lesů na suché vápnité půdě, mezi skalami a ve křovinách.

Lesní borůvky jsou chutné a prospěšné zdraví. V našich lesích dozrávají podle nadmořské výšky v období od června do září.

Díla, která vytvořil hudební skladatel Leoš Janáček v letech své plodné tvorby.

A svět se točí dál

Mikuláš Koperník byl polský astronom, matematik, právník a lékař, římskokatolický duchovní a tvůrce heliocentrické teorie, která do středu vesmíru umisťuje Slunce.

A svět se točí dál.