A svět se točí dál

Díla, která vytvořil hudební skladatel Leoš Janáček

Hudební skladatel Leoš Janáček
Hudební skladatel Leoš Janáček na portrétu z roku 1899.

Leoš Janáček byl světově uznávaný český skladatel klasické hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální.

V 80. letech 19. století působil Leoš Janáček v Brně jako sbormistr, dirigent a ředitel varhanické školy. Významnou součástí aktivit Leoše Janáčka byl folkloristický výzkum a výzkum lidové řeči (sběr lidových písní a nápěvků mluvy).

Jako skladate na sebe Leoš Janáček upozornil operou Její pastorkyňa (1894-1902, premiéra 1904). Od roku 1904 se Leoš Janáček věnoval výhradně skladbě, mezi lety 1904 až 1918 napsal opery Osud a Výlety pana Broučka, mužské sbory na texty Petra Bezruče Kantor Halfar, Maryčka Magdonova a 70 000, klavírní díla Po zarostlém chodníčku, V mlhách a 1.X.1905, orchestrální rapsodii Taras Bulba.

Závěrečné tvůrčí období po roce 1918 prožíval Leoš Janáček již jako mezinárodně uznávaný hudební skladatel. V tomto období své tvorby napsal opery Káťa Kabanová (1921), Liška Bystrouška (1924), Věc Makropulos (1926), Z mrtvého domu (1928, nedokončeno), smyčcové kvartety č. 1, zv. Z podnětu Tolstého Kreuzerovy sonáty (1923), a č. 2 zv. Listy důvěrné (1928), komorní kantátu Zápisník zmizelého, Symfoniettu pro orchestr, Glagolskou mši aj.

Leoš Janáček, jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů konce 19. a počátku 20. století, zemřel 12. srpna 1928 v ostravské nemocnici na zápal plic.

Díla, která vytvořil hudební skladatel Leoš Janáček:

Opery: Šárka, Počátek románu, Její pastorkyňa, Osud, Výlety páně Broučkovy, Káťa Kabanová, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, Z mrtvého domu.

Sborová tvorba: Kantor Halfar, Maryčka Magdónova, Sedmdesát tisíc, Potulný šílenec.

Orchestrální skladby: Suita (op. 3 pro smyčcový orchestr), Idyla pro smyčcový orchestr, Lašské tance pro orchestr, Žárlivost (koncertní předehra), Rákós Rákoczy (baletní hudba), Šumařovo dítě (symfonická báseň podle básně Sv. Čecha), Taras Bulba (slovanská rapsódie podle povídky N. V. Gogola), Balada blanická (symfonická báseň podle Jar. Vrchlického), Sinfonietta pro velký orchestr.

Vokální skladby: Ukvalská lidová poezie v písních, Kytice moravských národních písní s klavírem, Otče náš (kantáta pro tenor, smíšený sbor, harfu a varhany), Zápisník zmizelého pro tenor, alt a tři ženské hlasy s klavírem, Říkadla pro 9 zpěváků a kom soubor.

Komorní skladby: Sonáta pro housle a klavír, Pohádka pro violoncello a klavír, Smyčcový kvartet č. 1 ("z podnětu Kreutzerovy sonáty"), Smyčcový kvartet č. 2 ("Listy důvěrné"), Mládí pro dechové sexteto.

Klavírní skladby: Thema con variazioni (tzv. Zdenčiny variace), Moravské tance, Sonáta 1. X. 1905 "Z ulice", Po zarostlém chodníčku. I. a II. řada, V mlhách (4 skladby pro klavír,1912), Vzpomínka, Concertino pro klavír a instrumentální soubor, Capriccio pro klavír levou rukou a instr. soubor.

Další díla: Mša glagolskaja (mše ve staroslověnštině), Sinfonietta, Taras Bulba, Mládí, Lašské tance, Suita pro smyčce, Idyla, String Quartet No. 1 "Kreutzer Sonata", String Quartet No. 2 "Intimate Letters", Concertino pro klavír, 2 housle, klarinet, fagot a lesní roh, Capriccio pro klavír a dechový ansámbl.


Další články:

Plachá myšice lesní prosperuje především při suchém a teplém počasí.

Vzácné a unikátní české korunovační klenoty nechal zhotovit český král a římský císař Karel IV.

Pražský klášter svaté Anežky České pochází z roku 1234.

Unikátní zahrady pod Pražským hradem představují jeden ze skvostů evropské zahradní architektury.

I u nás žijící jezevec lesní patří do čeledi lasicovitých.

Malý savec daman skalní patří do příbuzenstva slona.

Jihoevropská a asijská vlaštovka skalní u nás nehnízdí.

Královský hrad Karlštejn sloužil za místo uložení korunovačních klenotů do začátku husitských válek.

Restaurovaná Lumbeho vila v zahradách na Pražském hradě v současnosti slouží prezidentskému páru.

Majestátní jestřáb lesní býval kdysi hojný dravec.

Lesní borůvky jsou chutné a prospěšné zdraví lidského těla.

A svět se točí dál

Díla, která vytvořil hudební skladatel Leoš Janáček, který si ve světě získal věhlas především díky svým operám.

A svět se točí dál.