A svět se točí dál

Články 90

Průměr naší galaxie činí 200 000 světelných let

Naše galaxie Mléčná dráha
Naše galaxie Mléčná dráha má podle posledních měření průměr 200 000 světelných let. Obrázek: Wikipedia, autor: Nick Risinger.

Na základě materiálního složení hvězd se podařilo stanovit velikost naší galaxie, Mléčné dráhy, její průměr činí 200 000 světelných let, což je o 40 000 více, než se astronomové až dosud domnívali.

Podle původních odhadů dosahoval průměr naší galaxie 100 až 160 tisíc světelných let, nově však vědci z Astrofyzikálního institutu na Kanárských ostrovech zkoumali složení hvězd, které se nacházejí uvnitř a vně naší galaxie. A výsledky jejich výzkumu přinesly rozšíření naší galaxie o 40 000 světelných let. Disk naší galaxie by tak měřil až 200 000 světelných let, přičemž jednomu světelnému roku odpovídá vzdálenost zhruba 10 bilionů kilometrů.

Označovaly sochy moai na Velikonočním ostrově zdroje vody? Američtí vědci přišli s teorií, podle které sochy moai označovaly zdroje pitné vody.

Ve vodě lovící kočka rybářská, která patří mezi větší malé kočky, měří na délku 65 až 100 centimetrů a žije tropických lesích, mokřadech a okolí stojatých nebo pomalu tekoucích vod v oblasti jihovýchodní Asie.

Šišinka mozková je malý nepárový orgán, tvořící součást epithalamu v mezimozku zajišťující ve spolupráci s hypofýzou správný chod různých životních procesů v lidském těle.

Bakterie rezistentní na antibiotika vznikají vlivem nadužívání antibiotik, která bývají v mnohých případech předepisována i v případech, kdy jich není nezbytně potřeba.

Z Albánie a hor severního Řecka pocházející kaštan koňský (jírovec maďal) je až 30 metrů vysoký opadavý listnatý strom, který nachází uplatnění v alejích a parcích jako okrasná dřevina.

Kroupy jsou ledové hrudky pokryté vrstvou či několika vrstvami zmrzlé vody vznikající v oblacích druhu kumulonimbus a padající na zemský povrch.

Javor polní je rozšířen po celé Evropě s výjimkou Skandinávie. Jeho červenavě bílé dřevo nachází využití v nábytkářství.

Ovocné smoothie s melounem a mátou podáváme nejlépe s ledem.

300 kilometrů dlouhé umělé jezero Powell leží ve vyprahlé krajině amerického Západu s větrem rozeklanými horami, bizarními skalními věžemi, rudými skalními stěnami a erozí modelovanými skalními útvary.

Obří sekvojovec obrovský (mamutí strom) má výstižný název, který byl odvozen od jeho až 120metrového vzrůstu.

Jak vzniklo přání "na zdravíčko" při kýchání.

U nás hojně rostoucí hluchavka pitulník se zevnějškem dosti podobá hluchavce bílé, kvete však žlutě a má dlouhé výběžky.

Tepny v lidském těle jsou cévy, které vedou krev směrem od srdce. S jedinou vjimkou se jedná o cévy, kterými proudí okysličená krev.

A svět se točí dál

Naše Galaxie Mléčná dráha je velká spirální galaxie s příčkou typu SBc dle Hubbleovy klasifikace. Zatímco průměr naší galaxie činí 200 000 světelných let, poměrem průměru a tloušťky by se tvar naší galaxie dal přirovnat k hudebnímu CD. Z disku pouze vystupuje středová příčková výduť - galaktické jádro.

A svět se točí dál.