A svět se točí dál

Články 97

Eiffelova věž v Paříži oslavila 130. narozeniny

Eiffelova věž v Paříži
Eiffelova věž v Paříži. Obrázek: Wikipedia, autor: Ondřej Žváček.

Více než tři sta metrů vysoká Eiffelova věž je bezesporu nejnavštěvovanější památka ve francouzské metropoli Paříži, ročně ji navštíví na sedm milionů lidí.

V roce 2019 oslavila Eiffelova věž, která vznikla v letech 1887 až 1889 u příležitosti zahájení Světové výstavy, své 130. narozeniny. Oslavu doprovázala řada akcí a při této příležitosti nechyběla ani pompézní dvanáctiminutová laserová show.

Jak vzniká hurikán? Tento atmosferický jev vzniká nad tropickými oblastmi oceánů jako výsledek vypařování vody.

Hmyzožravé rostliny se mohou otrávit jedovatým hmyzem, který obsahuje jedovaté látky vlivem znečištění životního prostředí.

Veleještěrky Gallotia z Kanárských ostrovů podlehly v minulosti přítomnosti na ostrovy zavlečených krys a koček a také činnosti člověka, díky které jim ubýval životní prostor.

V hudbě absolutní hudební sluch označuje schopnost určit přesnou výšku tónu.

Nuklid je soubor atomů, které mají stejné protonové i nukleonové číslo.

Francouzský matematik, fyzik, spisovatel, teolog a filosof Blaise Pascal se věnoval matematice a fyzice. Své závěry stavěl na přesném měření a pokusech.

Starověký Egypt vznikl díky specifickým podmínkám nilského údolí a pravidelným nilským záplavám, přinášejících živinami bohaté bahno.

Ekranoplán je dopravní prostředek, který v sobě kombinuje nejlepší vlastmosti letadla, vznášedla a lodi, který létá na principu tzv. dynamického přízemního efektu.

Recept na domácí bezinkový sirup, který je osvěžující, přiměřeně sladký a krásně voní.

Střevlík zahradní je pro zahradu přínosem, jeho potravu tvoří plži, housenky a červi i dospělci často škodlivých druhů hmyzu.

Šumavská osada Srní (Rehberg) leží v malebném srdci šumavské přírody.

Bažant lesklý žije v lesích s bohatým podrostem v nadmořských výškách od 2100 do 4500 metrů v Himálajích.

Hot hatch Honda Civic X Type R pohání motor o maximálním výkonu 235 kW, který vozu umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 272 km/h.

Bionafta vyráběná z kalu odpadních vod může představovat významný alternativní zdroj energie, který sníží naší závislost na ropě.

A svět se točí dál

Z ocele postavená Eiffelova věž v Paříži pochází z let 1887 až 1889 a až do roku 1930, kdy byl dostavěn Chrysler Building, se s výškou 300,65 metru jednalo o nejvyšší stavbu světa.

Eiffelova věž má tři plošiny, první se nachází ve výšce 57 metrů, druhá ve výšce 115 metrů a třetí ve výšce 276 metrů.

A svět se točí dál.