A svět se točí dál

Články 92

Odešel automobilový závodník formule F1 Niki Lauda

Automobilový závodník formule F1 Niki Lauda
Automobilový závodník formule F1 Niki Lauda na snímku pořízeném na Velké ceně Holandska 1. července 1982. Obrázek: Wikipedia, autor: Dijk, Hans van / Anefo / neg. stroken, 1945-1989, 2.24.01.05, item number 932-2315.

Svět opustila legenda automobilového sportu, odešel automobilový závodník formule F1 Niki Lauda.

Trojnásobný šampion formule F1 dosáhl prvenství v letech 1975, 1977 a 1984. Titul mohl obhájit i v roce 1976, avšak při Velké ceně Německa utrpěl vážnou nehodu. Také proto se později musel podrobit transplantaci ledvin a později i plic.

Automobilový závodník Niki Lauda poté podnikal v letectví, v roce 1979 založil aerolinky Lauda Air, které na přelomu tisíciletí koupila společnost Austrian Airlines. Niki Lauda neopustil ani svět formule F1, působil například jako poradce stáje Ferrari a manažer týmu Jaguar.

Niki Lauda zemřel po vleklých zdravotních problémech 20. května 2019.

Na rozloze přibližně 70 000 čtverečních kilometrů se rozkládající delta Mekongu bývá nazývána rýžovou sýpkou Vietnamu, pochází odtud většina vietnamské produkce rýže a ovoce.

20 až 80 centimetrů vysoká třezalka tečkovaná nachází uplatnění v současné medicíně stejně jako již v dobách starověkého Řecka.

Brouk ploštice (ruměnice pospolná) je na zahradě užitečná, rostliny na zahrádce nelikviduje, nejvýznamnější složku potravy ploštice ruměnice však tvoří mrtvé květiny a mrtvý hmyz a nepohrdne ani vajíčky a larvami jiného hmyzu včetně obtížných komárů.

Kapiláry v lidském těle fungují jako jakési pojítko, kterým putuje krev mezi tepnami a žilami.

Opice makak chocholatý žije ve vlhkých tropických nížinách, horských deštných lesích a zemědělských oblastech v oblasti jihovýchodní Asie.

V troubě upečená masová bábovka z mletého masa se podává nejlépe s chlebem a hořčicí.

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium), kultivar 'Golden King' nachází využití jako okrasná dřevina.

Fata morgana dokáže za vhodných optických podmínek vytvořit zrcadlové obrazy budov či stromů nacházejících se za obzorem.

Barokní kostel Klášterec nad Ohří pochází z let 1665 až 1670 na popud Jana Zikmunda Thuna, kdy byl vystavěn na popud Jana Zikmunda Thuna.

10 až 32 mm dlouhý brouk majka fialová prochází během svého vývoje složitějším vývojem než většina ostatních brouků.

MPV střední třídy Ford S-Max využívá shodnou podvozkovou platformu jako model Galaxy. Automobilka Ford v případě tohoto modelu neexperimentuje, k rodinným MPV se ostatně extravagantní vzhled ani nehodí.

Třešeň tibetská je okrasný listnatý strom, ceněný především pro svoji mahagonově zbarvenou, lesklou kůru.

Gondwana byla před zhruba 200 miliony lety superkontinent, který zahrnoval území dnešní Jižní Ameriky, Afriky, Arabského poloostrova, Madagaskaru, Indie, Austrálie a Antarktidy.

A svět se točí dál

Andreas Nikolaus "Niki" Lauda (22. února 1949 Vídeň - 20. května 2019 Curych) byl rakouský pilot formule F1, trojnásobný mistr světa z let 1975, 1977 a 1984, spolu-komentátor závodů na německé televizi RTL a majitel a pilot letecké společnosti.

Dne 1. srpna 1976 utrpěl na německé trati Nürburgring Niki Lauda vážnou nehodu a i když se ho podařilo z hořícího vraku vozu vyprostit, byl ve vážném stavu. S následky této nehody se potýkal až do konce svého života.

A svět se točí dál.