A svět se točí dál

Majka fialová

Majka fialová
Majka fialová (Meloe violaceus). Obrázek: Wikipedia, autor: Zonki.

Majka fialová je brouk dlouhý 10 až 32 mm. Samečkové jsou značně menší než samičky. Celé tělo majky fialové je celkem měkké, málo chitinózní, krovky jsou zkrácené, takže zdaleka nepokrývají celý zadeček. Tělo má tento brouk jednobarevně modré.

S majkou fialovou se setkáváme již brzy na jaře na trávnících a lučních cestičkách. Při podráždění tento brouk vylučuje z kloubů nažloutlou tekutinu, pozor na ni, je jedovatá. Celé tělo majky fialové obsahuje prudký jed cantharidin a stačí jen jíst rukama znečištěnýma stykem s majkou fialovou, aby se dostavily příznaky otravy.

Samička majky fialové, kterou rozeznáme podle velkého a zavalitého zadečku, se pohybuje mezi lučními rostlinami a instinktivně pozná květy, které záhy rozkvetou. U těch vyhrabává mělké jamky, do nichž klade velké množství (až 10 000) vajíček. Z těchto vajíček se vylíhnou drobounké, 1 až 3 mm dlouhé pohyblivé larvičky s nápadnými drápky a štěty na konci těla, které vylézají na rostlinu a usadí se v květu, kde čekají, někdy i značně dlouho, na návštěvu samotářských divokých včel. Domácích včel si nevšímají. Skutečnost, že mnoho larviček se návštěvy divoké včely nedočká nebo se omylem zachytí jiného hmyzu, je vykompenzována velkým množství vajíček, které samička majky fialové klade. Pokud však na květ zavítá divoká včela nebo květák, larvička se jí přichytí a nechá se odnést do jejího hnízda, kde čeká, až včela položí vajíčko do buňky, přeleze si k němu do buňky a nechá se zavíčkovat. První potravou larvy se stane vajíčko. Z larvy se vyvine druhé larvální stadium, larva ponravová, která jako potravu využije veškerý med v buňce, změní se v larvu beznohou (pakukla) a teprve z té vzniká pravá kukla, ze které po čase vylézá dospělá majka fialová.

Majka fialová tedy prochází značně složitějším vývojem než většina ostatních brouků.


Další články:

Na poušti fata morgana dokáže vytvořit zrcadlové obrazy budov či stromů nacházejících se za obzorem.

Kyrgyzstánské jezero Issyk-kul obklopuje úchvatná horská scenerie.

Upečená masová bábovka z mletého masa je mňamka, která chutná s chlebem a hořčicí.

Barokní Vrtbovská zahrada Praha krášlí českou metropoli.

Ve vnitrozemí asijského kontinentu se nacházející Aralské jezero rychle vysychá.

Jednolodní kostel Kurdějov nese jméno sv. Jana Křtitele.

Kostel svatého Jakuba Většího Praha pochází z časů gotiky.

Finské jezero Saimaa se nachází na východě Finské jezerní kotliny.

Pestrolistá cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium), kultivar 'Golden King' je stálezelený okrasný strom.

Ve 2. polovině 18. století vzniklé zahrady pod Pražským hradem, které vznikly ve svahu za malostranskými šlechtickými paláci.

Původně johanitský kostel Panny Marie pod řetězem stojí na Malé Straně v Praze 1.

Barokní kostel Klášterec nad Ohří je vyhlášen kulturní památkou České republiky.

A svět se točí dál

Majka fialová se na území České republiky vyskytují spíše v podhorských až horských polohách. Pokud se již vyskytují v nížinách, pak spíše v lesích v okolí cest mimo plnou sluneční expozici.

A svět se točí dál.