A svět se točí dál

Články 91

Na povrchu planety Mars byl objeven metan

Povrch planety Mars
Povrch planety Mars zachycený přistávacím modulem sondy Viking 2. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA.

Vědci potvrdili, že na povrchu planety Mars se nachází metan, tedy plyn, který bývá považován za možný důkaz existence života.

Metan detekovala na povrchu planety Mars evropská družice Mars Explorer, která tím potvrdila dřívější objevy amerického povrchového roveru Curiosity.

Příčiny výskytu metanu na povrchu planety Mars jsou zatím zahaleny rouškou tajemství, vedle působení metabolismu živých organismů může totiž být vznik metanu výsledkem geologických procesů.

Největší žijící vačnatec klokan rudý žije v lesnatých savanách, řídkých lesích, stepích, buši a prérii velké části australského kontinentu.

Tropický Amazonský deštný prales se rozkládá na rozlehlém území pokrývající rozlohu více než 5 milionů čtverečních kilometrů.

Žíly v lidském těle odvádějí odkysličenou krev z orgánů lidského těla do pravé srdeční síně.

Řecká Akropolis v Athénách tvořila po dlouhou dobu politické, náboženské i kulturní centrum starověkého Řecka.

Bohatě větvená hortenzie velkolistá je opadavý okrasný keř pocházející z Japonska, který nalézá uplatnění na zahrádkách jako solitéry nebo ve stejnorodých skupinách v trávníkových plochách.

Monzuny přináší v Indii déšť důležitý pro zemědělství, které živí jednu desetinu světové populace obyvatelstva.

Přírodní park Bezručovo údolí a přehrada Kamenička zásobující vodou Chomutov tvoří součást vodohospodářské soustavy v oblasti severočeské hnědouhelné pánve.

Ze subtropické Asie pocházející perská akácie nachází využití jako okrasná dřevina. U nás ji lze pěstovat ve vinařských oblastech.

Moskvu a Vladivostok na pobřeží Tichého oceánu spojuje již od počátku dvacátého století Transsibiřská železnice procházející tajgou, pouštěmi, stepí i horami.

Jak vzniká tornádo? Tvoří se z bouřkových mraků, za spodní strany bouřkového mraku vychází rozvířený vzdušný válec ve tvaru chobotu nebo trychtýře.

Ledovcové jezero Issyk-kul obklopuje nádherná horská scenerie.

Praděpodobně z Afriky pocházející sezam indický je významná zemědělská plodina plodící semena, kterými se posypává pečivo či lisuje olej.

Umělý mramor se připravuje ze sádry a klihové vody, případně vápenné kaše, z kamence a barvy.

A svět se točí dál

Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy, své jméno nese po římském bohu války Martovi. Její pevný horninový povrch pokrývají impaktní krátery, vysoké sopky, hluboké kaňony a další geologické útvary.

A svět se točí dál.