A svět se točí dál

Články 98

Puy de Dome

Puy de Dome
Puy de Dome. Obrázek: Wikipedia, autor: Thesupermat.

Pohoří Chaine des Puys nacházející se v samém srdci Francie je součástí rozsáhlého Francouzského středohoří. Vzniklo před 35 miliony let během formování Alp a najdeme v něm mnoho sopečných dómů i tufových kuželů.

Mezi nejvýraznější dominanty pohoří Chaine des Puys patří sopečný dóm Puy de Dome, tyčící se do nadmořské výšky 1464 metrů.

V dřívějších dobách sloužil Puy de Dome při náboženských obřadech, jejichž připomínkou jsou i zbytky galského chrámu objevené v roce 1873.

Jak vznikají mraky během procesu odpařování a srážení vodních par.

Veganům může hrozit nedostatek vitamínu B12 potřebného pro správnou funkci nervového systému a krvetvorby.

Čínské město Šanghaj na východním pobřeží při ústí řeky Jang-c’-ťiang je významné hospodářské centrum Číny a patří mezi čtveřici měst ČLR s obdobným statusem, jaký mají provincie.

Vznik a historie zemědělství, začátek pěstování zemědělských plodin a chovu zvířat patří mezi nejdůležitější kroky v historii lidstva.

Antilopa buvolec běločelý žije ve volné přírodě v rozsáhlých savanách s menšími porosty keřů a stromů na jihu Afriky.

Exotické potápění v Rudém moři si získalo proslulost svým pestrým podmořským životem a neuvěřitelnou čistotou vody, ve které dosahuje viditelnost až 45 metrů.

Kolem 1,5 metru dlouhý žralok černocípý žije v subtropických a tropických mořích a nezřídka zavítá i do brakického prostředí.

Romantická zřícenina hradu Házmburk stojí na čedičovém vrchu u Libochovic.

Nízká trvalka s pěkným ozdobným olistěním čechrava kvete v létě něžně růžovými květy v hustých úzkých latách.

3,5 metru vysoký menhir Kamenný pastýř je největším menhirem na území České republiky.

V tropických deštných lesích v severní Austrálii a na Nové Guiney žijící krajta zelená je přibližně dva metry dlouhý had patřící mezi škrtiče trávící většinu svého života zavěšen ve větvích stromů a keřů.

Parthenónský vlys symbolizuje procesí, o kterém se profesor John Boardman domnívá, že pravděpodobně zachycuje scénu, při níž jsou hrdinové od Marathónu představováni olympským bohům.

Králík zakrslý beran se vyznačuje silně podsaditou stavbou těla, krátkými končetinami, velmi krátkým krkem, zakulacenou hlavou s širokým čelem, velkýma a vypouklýma očima, lesklou hebkou srstí a 22 až 28 centimetrů dlouhýma ušima.

Česká republika má dva geoparky, které se zaměřují na ochranu svého území, jeho šetrné využívání a také na vzdělávání místních obyvatel a turistů o tomto území.

A svět se točí dál

V roce 1875 byla na vrcholu Puy de Dome postavena fyzikální laboratoř, v roce 1956 následovaná televizním vysílačem.

A svět se točí dál.