A svět se točí dál

Sekvojovec obrovský (mamutí strom)

Sekvojovec obrovský (mamutí strom)
Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum), nazývaný také mamutí strom, v americkém národním parku Sequoia. Obrázek: Wikipedia, autor: Alexander Migl.

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum), nazývaný také Sekvojovec mamutí nebo mamutí strom, je do výšky až 120 metrů dorůstající jehličnatý strom, který přirozeně ve volné přírodě roste na západních svazích pohoří Sierra Nevada v americkém státě Kalifornie.

Mamutí strom je výstižný název pro obří jehličnany druhu sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum), chráněné dnes v rezervacích na západních svazích pohoří Sierra Nevada v Kalifornii. Některé stromy jsou vysoké až 120 metrů a jejich stáří se pohybuje mezi 2000 až 3000 let.

Borka kmene sekvojovce obrovského má skořicovou barvu, je podélně brázditá a až 50 centimetrů tlustá. Řídkou kuželovitou korunu tvoří krátké mohutné větve, hustě kryté drápkovitými jehlicemi. První zprávy o mamutích stromech si ověřil až v roce 1850 anglický botanik W. Lobb přímo v lesích sekvojovce obrovského. Včasnou úřední ochranou porostů sekvojovce obrovského začalo ve Spojených státech hnutí za zakládání národních parků v USA, které se stalo příkladem i pro další státy. První přírodní rezervací na území Spojených států se v roce 1864 stal Yosemitský národní park.

Sekvojovec obrovský byl záhy jako dosti otužilý jehličnan zaveden do kultury. V Evropě byl již dříve hojně vysazován v parcích jako okrasná dřevina.

Mamutí stromy sekvojovce obrovské nelze zaměňovat s příbuznou sekvojí vždyzelenou (Sequoia sempervirens). Liší se plochými, dvouřadě rozčísnutými jehlicemi a drobnými šiškami. Sekvojové lesy rostou ve vlhkém přímoří Kalifornie.


Další články:

Technické umělé osvětlení je fenomén 20. století.

Letní recept na smoothie s melounem a mátou podávaný s ledem.

Středomořský ostrov Gozo leží dvacet minut plavby od sousedního ostrova Malta.

Výhodně položený ostrov Malta leží společně se sousedním ostrovem Malta uprostřed Středozemního moře.

Slanou vodu mají slaná jezera v různé salinitě.

Ve vnitrozemí asijského kontinentu se nacházející Aralské jezero rychle vysychá.

Americké umělé jezero Powell na řece Colorado.

Vytvořený umělý déšť v poušti přináší vláhu.

Dnes jsou umělé hmoty všudypřítomnou součástí života.

Mořský savec plejtvák obrovský doložitelně měří až 33,27 metru.

Řecký ostrov Ithaka známe z Homérových eposů.

Turisty oblíbený řecký ostrov Santorini se nachází v Egejském moři.

A svět se točí dál

Dnes se sekvojovec obrovský ve volné přírodě vyskytuje pouze v nadmořských výškách mezi 1500 až 2500 metrů, a to na západních svazích pohoří Sierra Nevada v Kalifornii.

A svět se točí dál.