A svět se točí dál

Myšice lesní

Myšice lesní
Myšice lesní (Apodemus flavicollis). Obrázek: Wikipedia, autor: Vojtech.dostal.

V příznivých letech, především když panuje suché a teplé počasí, se v lesích, parcích a na podobných zarostlých místech objevují myšice lesní, které se svým vzhledem hodně podobají myši domácí. Mají téměř stejnou velikost, podobný tvar těla, avšak určité rozdíly mezi nimi přece jen jsou.

Srst myšice lesní je na hřbetě rezavě hnědá a na břiše bělavá. Dosti nápadné jsou u nich poměrně velké ušní boltce a nejnápadnější jsou na myšici lesní její velké černé lesklé oči, připomínající dva třpytivé korálky.

Myšice lesní se živí především semeny různých lesních stromů. Vykusují bukvice, žaludy nebo šišky jehličnatých stromů. Na zimu si připravují zásoby potravy z nejrůznějších semen, neboť neupadají do zimního spánku.

Podobně jako ostatní příslušníci čeledi myšovitých vrhá i samice myšice lesní mláďata několikrát do roka. Samice vyhledá vhodnou skulinu mezi kořeny stromů, pod hromadou kamení, v dutém stromě či na jimém podobně příhodném místě, kam nanosí suchou trávu, mech nebo listí, a po 23 až 26 dnech březosti zde rodí mláďata. V jednom vrhu bývá 2 až 8 mláďat, jsou neosrstěná a nevidomá. Prohlédnou po 12 až 14 dnech a za 1 až 2 dny později se začínají živit rostlinnou potravou.


Další články:

Lesní medovicový med včel.

Pohoří Diamantové hory Kumgangsan, Severní Korea leží při pobřeží Východokorejského zálivu.

Mravenec lesní staví hnízda ve tvaru velkých kup.

Dračí hory v jižní Africe dosahují výšky až 3500 m.n.m.

Rakouský hrad Hochosterwitz stojí na strmé dolomitové skále.

Zámek Karlova Koruna Chlumec nad Cidlinou stojí na návrší.

Zámek Zbiroh stojí v jižním výběžku křivoklátských lesů.

Hora Velký Blaník vstoupila do legend a pověstí.

Státní hrad Kunětická hora je chráněn jako kulturní památka ČR.

Jezevec lesní patří do čeledi lasicovitých.

Nad hnědouhelným lomem stojící zámek Jezeří patří mezi kulturní památky.

Z 18. století pocházející Dlaskův statek dokumentuje tehdejší vesnickou architekturu.

Hrad Buchlov střežil východní hranici Koruny české.

A svět se točí dál

Myšice lesní je rozšířeny převážně v lesích celé České republiky i Slovenska. V Evropě je myšice lesní rozšířena od východní Francie, Itálie a jižní Skandinávie (kde u pobřeží proniká až k 64. stupni severní šířky) až po Blízký východ, Malou Asii, Kavkaz a Ural, ostrůvkovitě se myšice lesní vyskytuje v jižní Anglii, Pyrenejích a na řsdě ostrovů.

A svět se točí dál.