A svět se točí dál

Články 52

Geografická oblast Antarktis není zcela totožná s Antarktidou

Antarktis
Územní rozsah Antarktis. Obrázek: Wikipedia, autor: Apcbg.

Antarktis je pojem, se kterým se můžeme občas setkat vedle pojmu Antarktida. Nejedná se však o totožné geografické oblasti.

Antarktis je jižní polární oblast, ohraničená izotermou (křivkou spojující místa se stejnou teplotou) 10 °C nejteplejšího měsíce v roce.

Antarktis tedy nezahrnuje pouze Antarktidu, ale také nejjižnější oblasti Tichého, Indického a Atlantského oceánu.

Jak vznikají mozoly? Často vznikají při manuální práci a typicý je jejich vznik pro určité profese.

Poblíž obce Kacanovy stojí Kopicův statek, jedná se o jeden z nejzajímavějších příkladů lidové architektury pojizerského typu.

Brambořík evropský kvete bohatstvím jednotlivých, drobných lila růžových nebo i tmavorůžových květů, které vynikají zvláštní, příjemnou vůní.

Hvězdárnu Ondřejov založil roku 1898 Josef Frič, který ji po 30 letech daroval státu a dnes je hlavní observatoří Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Želatina agar se vyrábí z mořských červených řas a používá se k ochucování, jako stabilizátor i zahušťovací prostředek.

Rybníky jsou určeny především pro chov ryb a plní v krajině i celou řadu dalších funkcí.

Borovice černá dorůstá do výšky 20 až 40 metrů, má válcovitý kmen a široce rozloženou korunou. Vytváří četné zeměpisné variety. Přirozeně roste v jižní Evropě.

Transatlantická osobní námořní loď Queen Elizabeth 2 sloužila až do roku 2004 jako vlajková loď rejdařské společnosti Cunard Line.

Agama turkestánská žije ve volné přírodě v pohoří Pamír, kde obývá suché skalnaté srázy a svahy hor do nadmořské výšky 3400 metrů.

Hemodialýza čistí mimo tělo krev pomocí speciálního filtru.

Kolibřík modrolící žije v pralesích, křovinatých stepích a na pastvinách subtropických až mírných oblastí od nejzazšího západu Britské Guayany západním směrem přes Venezuelu a Kolumbii k Ekvádoru a na jih přes Peru a Bolívii k severozápadní Argentině.

Smírčí kříž je kamenný kříž stavěný viníkem nejčastěji na místě jeho činu jako součást trestu.

A svět se točí dál

Antarktická oáza je místo nacházející se na jinak zaledněném kontinentu Antarktida, které je přirozeně prosté ledu a sněhu.

Antarktické oázy vznikají v místech, která se vyznačují velmi nízkou vlhkostí a srážkami. Přestože jsou antarktické oázy místa velice chladná, země v těchto místech pohlcuje dostatečné množství slunečního záření, takže dokáže rozpustit to nevelké množství sněhu, které zde spadne, případně je napadaný sníh odvát katabatickými větry.

A svět se točí dál.