A svět se točí dál

Rybníky

Horusický rybník
Pohled na Horusický rybník. Obrázek: Wikipedia, autor: cs:User:Ladarozan.

Rybníky jsou lidmi vybudované vodní nádrže určeny především pro chov ryb. Avšak to není jejich jediný úkol, rybníky měly a mají důležitý význam při řízení odtoky vody z krajiny. Rybníky také tvoří zásobárnu vody pro období sucha. Nadlepšují vodní stavy v řekách během období sucha a jsou důležité i pro tvoření podnebí v krajině. A nesmíme zapomínat ani na staré vodní mlýny, hamry a jiná vodní zařízení, která sehrála důležitou roli v počátcích průmyslové revoluce, rybníky se přičiňovaly, aby tato zařízení využívající sílu vody byla vodou vždy v dostatečné míře zásobena. A dnes, kdy značná část obyvatel žije ve městech, se rybníky stávají místem oddechu člověka, poskytují mu radost a osvěžení.

Podle toho, jakým způsobem je rybník vodou naplňován, rozeznáváme tři druhy rybníků. Jsou to jednak rybníky pramenité, u kterých voda vyvěrá přímo v jejich dnu nebo v nejtěsnější blízkosti jejich břehů a stéká do nich. Dalším druhem jsou rybníky nebeské, zvané lidově nebesáky, které jsou odkázány jen na vodu dešťovou, padající do nich z nebe. A třetím druhem jsou rybníky patiční nebo říční, do kterých voda přitéká potokem nebo řekou a na druhé straně je voda potokem nebo řekou opět odváděna. Někdy neteče voda do rybníka přímo, nýbrž umělým přívodním kanálem, zvaným též stoka. Ta někde odbočuje z řeky nebo potoka a zase do ní nebo do jiného vodního toku vtéká.

Ve světě, především v jihovýchodní Asii, se vyskytují také rybníky se slanou vodou, v České republice se rybníky se slanou vodou nevyskytují.

Neodborník nepozná často na první pohled rybník od jezera. Není však tak těžké je rozlišit. Rybník je umělá nádrž vody určená k hospodářským účelům, především k chovu ryb, kdežto jezero je přírodní. Zatímco jezero vzniklo vlivem přírodních podmínek, rybník je dílem lidských rukou, a zase může být snadno lidskou rukou vody zbaven. V hrázi rybníka bývá totiž zpravidla v nejnižším místě propust zahrazená stavidlem, pomocí kterého lze regulovat výši vodní hladiny anebo rybník i zcela vypustit. To se také u rybníků pravidelně dělá, vždy po několika letech se rybník vypustí, jeho dno se oseje hospodářskými plodinami nebo jinak zkulturní, a pak, třeba až za rok, se opět napustí. Tím se v rybníku znovu obnoví dobré podmínky pro chov ryb. Takovému vypouštění říkáme, že se rybník zmlazuje.

V krajině je rybník vnímán jako krajinný prvek, buďto jednotlivý rybník nebo skupiny samostatných nebo vzájemně vodními toky propojených rybníků tvořící tzv. rybniční soustavy.


Další články:

Islandské jezero Mývatn dostává v létě svému názvu, který v překladu znamená komáří jezero.

Jezevec lesní patří do čeledi lasicovitých.

Blankytně modře kvetoucí čekanka obecná roste na sušších loukách a při okrajích cest.

Kostel sv. Bartoloměje v obci Kondrac pochází z počátku 12. století.

V příznivých letech prosperuje myšice lesní především při suchém a teplém počasí.

Střemchu obecnou najdeme téměř po celé Evropě.

Přirozený koloběh vody v přírodě funguje od nepaměti.

Tmavý lesní medovicový med včel.

Kostel svatého Jakuba Většího Praha patřil františkánskému řádu.

Z mořských řas získávaná želatina agar se používá k ochucování, jako stabilizátor i zahušťovací prostředek.

Kostel svatého Martina ve zdi se v minulosti stal prvním chrámem, kde se přijímalo pod obojí.

Brambořík evropský kvete bohatstvím množstvím lila růžových nebo i tmavorůžových květů.

Malostranský kostel Panny Marie pod řetězem v Praze patřil johanitům.

A svět se točí dál

Rybníky je vodní dílo typu umělé vodní nádrže určené především k chovu ryb a obecně plnící i funkci přirozeného zadržování (retence) vody v krajině.

A svět se točí dál.