A svět se točí dál

Planeta Mars

Planeta Mars
Planeta Mars. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA / USGS.

Mars je planeta podobná Zemi, ačkoli je menší a chladnější. Na planetě Mars jsou hluboké kaňony, obrovské sopky a velké pouště. Kolem Marsu krouží dva malé měsíce.

Krajina na planetě Mars se podobně jako na Zemi měnila působením větru, vody a ledu. Dnes vyschlým Marsem kdysi protékaly řeky. Hluboká údolí se rozevírají v místech, kde půda popraskala. Obrovské sopky, největší ve sluneční soustavě, se tyčí nad pouštní krajinou. Na povrchu planety Mars se nachází mnoho kráterů, jsou to staré útvary z doby před 3,8 miliardami let, kdy meteority narážely do povrchů planet a měsíců.

Ve sluneční soustavě je Mars čtvrtou planetou od Slunce. Kdybyste navštívili planetu Mars, vážili byste na jeho povrchu pouze dvě pětiny toho, co na Zemi, protože Mars má slabší gravitaci než Země. Zjistili byste také, že Mars má řídkou a tenkou atmosféru, tvořenou téměř výhradně oxidem uhličitým, s malými stopami kyslíku a vody.

K oběhu kolem Slunce potřebuje planeta Mars, která kolem něj obíhá ve vzdálenosti 1,3815 až 1,3815 AU, téměř dva roky. Na jeho povrchu jsou roční období velmi podobná těm pozemským. Během zimních období mohou astronomové pozorovat ledové čepičky vznikající na severní a jižní polokouli. V létě pak teplé větry vyvolávají obrovské prašné bouře po celé planetě.

Planeta Mars byla pojmenována po římském bohu války Martovi.

Zkoumání planety Mars umožnilo od 60. let 20. století již takřka 20 úspěšných automatických sond, díky nimž se podařilo zmapovat větší část povrchu, definovat základní historická období a v principu porozumět jevům, k nimž na planetě dochází.


Další články:

Východočeský zámek Náchod se tyčí nad stejnojmenným městem.

Jak vzniká jinovatka na rostlinách i neživé přírodě.

Dvojí zámek Benešov nad Ploučnicí sestává ze dvou renesančních komplexů.

Obří planeta Jupiter má hmotnost přibližně jedné tisíciny hmotnosti Slunce.

Severočeský zámek Peruc stojí na místě někdejší gotické tvrze.

Egyptskou velkou sfingu v Gíze řadíme mezi nejslavnější historické památky světa.

Horká planeta Venuše je naší sousední planetou.

Zámek Zbraslav je obklopen anglickým parkem.

Víme, jak vzniká med, který je produktem včel.

Kysané zelí obsahuje vitamíny C, K a B.

Vůz Bentley R Type fixed-head coupé pohání šestiválec o zdvihovém objemu 4566 ccm.

Pestře barevné okrasné zelí prosperuje na slunných stanovištích.

A svět se točí dál

Planeta Mars má oproti planetě Zemi zhruba čtvrtinovou plochu povrchu a přibližně desetinovou hmotnost. Jedná se o planetu terestrického typu, tedy s pevným horninovým povrchem pokrytým impaktními krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dalšími útvary.

A svět se točí dál.