A svět se točí dál

Stará Havana je architektonická perla ostrova Kuba

Stará Havana na ostrově Kuba
Stará Havana je architektonická perla ostrova Kuba. Obrázek: Wikipedia, autor: File:Capitolio, Habana (cropped).jpg by Gerry Zambonini, Museum_of_Revolution_Cuba.jpg by Paul Mannix, File:Havana malecon (cropped).jpg by Lukas Mathis, File:Lighthouse of El Morro.jpg by Lucha, Katedra w Hawanie.JPG by Wicki, Habana Plaza Vieja.JPG by Escla, File:Havana Theatre.jpg by Pablo Trincado.

O metropoli ostrova Kuba existuje mnoho legend, jak dostala své jméno, jedno však na Kubě vědí zcela určitě, široko doleko není hezčího města, než Havana. I když krása a lesk kdysi jednoho z nejbohatších koloniálních měst v Karibiku pomalu chátrá, návštěvníky přesto dojímá svou velkolepostí.

Historické jádro Havany ukrývá největší sbírku koloniálních budov karibské oblasti, obdivuhodnou směsici překrásných kostelů, šlechtických paláců a kupeckých domů. Historická čtvrť Habana Vieja s úzkými uličkami a útulnými vinárničkami prošla poslední dobou rozsáhlou rekonstrukcí. La Habana Vieja, bijící srdce Havany, s nádherně zdobenými fasádami, podloubími, starobylými kašnami a skrytými nádvořími byla organizací UNESCO zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Rozsáhlá rekonstrukce zachránila staré vnitřní město Havana před hrozícím zchátráním.

Šlechtické paláce, obchodnické domy a kostely ve starém městě byly svědky rozkvětu Havany v 17. a 18. století, kdy španělské obchodní lodě, bohatě naložené zlatem a stříbrem, využívaly havanský přístav k zastávce před dlouhou plavbou k evropským břehům. Kubánský obchod přinášel stále více finací do pokladnice města, díky čemuž Havana rostla do krásy.

Zajímavým atributem starých městských čtvrtí je kombinace tradičních španělských prvků s bohatstvím karibských tvarů a zálibou v pestrých barvách. Katedrála San Cristóbal se sloupovým průčelím vyzdvihuje vliv italského pozdního baroka, mřížoví v oknech připomíná andaluské kovářské umění.

Stará pevnost na kraji starého města ukrývá nejrozsáhlejší sbírku španělského koloniálního sochařství celé karibské oblasti.


Další články:

Čtyřkřídlý zámek Stará Ves nad Ondřejnicí má arkády otevřené do nádvoří.

V jordánské poušti stojí skalní město Petra v Jordánsku vytesané v pískovcových skalách.

Rezavě zbarvená liška obecná je středně velká šelma.

Ozdoba luk čekanka obecná kvete blankytně modrými úbory.

Africký papoušek šedý se v přírodě dělí na tři plemena.

Americké hořící město Centralia v Pensylvánii.

V římské době byla římská města centrem života společnosti.

Chutný pohankový kuba se připravuje ze sušených hub.

Indooceánský ostrov Mauricius není cílem masové turistiky.

Ze střední Číny pocházející javor šedý je středně velký strom.

I v Evropě rostoucí střemcha obecná tvoří peckovice vyrůstající v převislých mnohočetných hroznech.

Severoamerický javor cukrový na zimu opadává.

A svět se točí dál

Stará Havana je architektonická perla ostrova Kuba. Město se vyznačuje unikátním bohatstvím španělské koloniální architektury a je proto zapsáno na seznam světových památek UNESCO.

A svět se točí dál.