A svět se točí dál

Rakousko je kolébka lyžování

Rakousko je kolébka lyžování
Rakousko je vedle severských zemí kolébka lyžování, na obrázku lyžování v období kolem roku 1872. Obrázek: Wikipedia, autor: Vincent Stoltenberg Lerche (1837-1892).

V Rakousku se už od nepaměti vedou spory o to, kde vlastně vzniklo lyžování. Celá Evropa sice prvenství kolébky, ve které vzniklo lyžování, přiznává severským zemím, ale ne tak Rakušané. Příznivci lyžování ze Salzburgska, aby přetrumfli stejné nadšence do lyžování z Tyrolska nebo Voralberska. V další spolkové zemi Rakouska, Štýrsku, se v roce 1893 konal první známý lyžařský závod, který je považován za počátek závodního lyžování.

Pokud se jedná o alpské lyžování, je prvenství přiznáváno dolnorakouské vesničce Lilienfeld, spojené se jménem průkopníka alpského lyžování Mathiase Zdarského. Pochopil, že alpské svyhy je nutné sjíždět oblouky, které jsou možné pouze za předpokladu, že je lyžař spojen s lyžemi pevněji, než bylo do té doby obvyklé. Takzvaně po norsku, tedy stylem, který se po Evropě rozšiřoval od severu, se totiž po alpských svazích lyžovat nedalo. První lyžaři měli na alpských stráních velké těžkosti s technikou i nevhodným vybavením. Mathias Zdarsky si v té době nechal ve Vídni patentovat svůj vynález - pevné vázání. Jisté je, že zrod alpského lyžování se váže k jeho jménu, i když ve sporu o skutečné prvenství místa počátků lyžování se vítězství severským zemím upřít nedá.

V roce 1891 byl založen Vídeňský lyžařský klub. Vídeňští lyžaři se scházeli na předměstí v Plötzleinsdorfu, dějišti pozdějších slavných lyžařských závodů. Dnes se již v samotné spolkové zemi Vídeň nelyžuje, ačkoli svahy Vídeňského lesa k tomu lákají. Bývají sice pokryty sněhem, chybí zde však zázemí, nejsou zde lanovky, a to moderní lyžaře odrazuje.

O rok později vznikl Alpen-Ski-Verein, jehož členem se stal i Mathias Zdarsky. Se svými 1400 členy to bylo v době před první světovou válkou nejpočetnější lyžařské sdružení. Bylo oporou všech příznivců Zdarského alpské techniky lyžování.

Ve dvacátých letech dvacátého století se centrum rakouského lyžování přesunulo na Arlberg, horu, která odděluje Tyrolsko od Voralberska. Právě tam, v St. Antonu, založiv v této době Hannes Schneider proslulou lyžařskou školu. Vytvořil systém výuky lyžování, podle kterého se na mnoha místech ve světě vyučuje lyžování dodnes.

V samotném Rakousky dnes najdeme spoustu lyžařských škol a lyžování se zde těší značné oblibě. Však jedno rakouské přísloví tvrdí, že v Rakousku čápi nosí děti v zavinovačce, ze které čouhají malé lyže.


Další články:

Ozdoba luk čekanka obecná kvete blankytně modrými úbory.

Malý městský Fiat Qubo se umí při pohledu zpředu hezky usmívat.

V římské době byla římská města centrem života společnosti.

Vůz Fiat 508 Balilla přinesl ve své době několik technických inovací.

I v Evropě rostoucí střemcha obecná tvoří peckovice vyrůstající v převislých mnohočetných hroznech.

Nový Fiat 500 L navázal na svého někdejšího předchůdce.

Jak žili sauropodi, kteří patřili mezi největší suchozemská zvířata.

Rezavě zbarvená liška obecná je středně velká šelma.

Geneticky upravená káva bez kofeinu se vysazuje na Havajských ostrovech.

Americké hořící město Centralia v Pensylvánii.

Sportovní Fiat 124 Spider Lusso pohání přeplňovaný motor 1.4 MultiAir.

V jordánské poušti stojí skalní město Petra v Jordánsku vytesané v pískovcových skalách.

A svět se točí dál

Rakousko je vedle severských zemí kolébka lyžování, k lyžování příhodná krajiny v Alpách jej k tomu přímo předurčila.

A svět se točí dál.