A svět se točí dál

Lékořice lysá

Lékořice lysá
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra). Autor obrázku: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany.

Lékořice lysá je vytrvalá, 1 až 1,5 metru vysoká bylina s dlouhým, plazivým, dřevnatým oddenkem o tloušťce 2 až 4 centimetry a délce až 8 metrů. Kořen má četné válcovité výběžky o průměru do 1,5 centimetru. Větvené lodyhy jsou bohatě olistěny, listy jsou na líci lysé, na rubu jemně žláznaté a lepkavé. V úžabí listů vyrůstají špinavě fialové květy ve vzpřímených hroznech, kvetou od června do srpna. Plodem je krátký, kožovitý, červenohnědý lysý lusk se 3 až 5 semeny.

Lékořice lysá je pravděpodobně domovem ve Středomoří a Přední Asii, odkud se rozšířila až do Číny. Dnes se pěstuje v řadě zemí. U nás se lékořice lysá začala pěstovat již v 16. století na jihu Moravy, kde místy zplaněla, například ve vinicích. Největší rozvoj pěstování lékořice lysé proběhl v 19. století, v současnosti v České republice prakticky není pěstována, objevují se však snahy tuto tradici obnovit.

Oddenek lékořice lysé je znám pod lidovým názvem sladké dřevo. Jeho sladkost způsobuje zejména glycyrrhizin, který je pdesátinásobně sladší než třtinový cukr. Obsahuje také celou řadu účinných látek, které rozpouštějí hlen a usnadňují odkašlávání, zklidňují žaludek.


Další články:

Africký papoušek šedý se v přírodě dělí na tři plemena.

Veslonohý pták volavka popelavá žije v Africe, Evropě a Asii.

Rezavě zbarvená liška obecná je středně velká šelma.

I v Evropě rostoucí střemcha obecná tvoří peckovice vyrůstající v převislých mnohočetných hroznech.

Severoamerický javor cukrový na zimu opadává.

Ze střední Číny pocházející javor šedý je středně velký strom.

Americké hořící město Centralia v Pensylvánii.

Esteticky působící zahrady Lysá nad Labem pocházejí z roku 1999.

V jordánské poušti stojí skalní město Petra v Jordánsku vytesané v pískovcových skalách.

Český spisovatel Alois Jirásek byl také dramatik a politik.

Ozdoba luk čekanka obecná kvete blankytně modrými úbory.

Africká volavka černá se brodí mělčinami a loví potravu.

A svět se točí dál

Lékořice lysá je léčivá rostlina z čeledi bobovitých původně pocházející ze Středomoří, která zplaněla na jižní Moravě, v okolí Mikulova, Bzence a Hustopeče.

A svět se točí dál.