A svět se točí dál

Muškátovník vonný

Muškátovník vonný
Muškátovník vonný (Myristica fragrans) s rozevřeným plodem, plody muškátovníku vonného se rozevírají a odkrývají červené semenné míšky. Obrázek: Wikipedia, autor: Alexander Daniel.

Muškátovník vonný je neopadavý listnatý strom dorůstající výšky až 18 metrů, obvykle však bývá menší. Jeho přirozené prostředí je tropický deštný les ve východní Indonésii; pochází z ostrovů Banda, které jsou součástí Moluckých ostrovů.

Plod muškátovníku vonného byl jedním z nejdražších koření, se kterým se od antických dob obchodovalo západním směrem přes Asii do Evropy. Jeho původ na ostrůvcích Dálného východu byl zahalen rouškou tajemství, dokud jej do Evropy nepřivezli Portugalci. Po staletí pak evropské národy soupeřily o ovládnutí výnosného obchodu s plody muškátovníku vonného.

Koření muškátový oříšek pochází z velkého tvrdého semene muškátovníku vonného, které se nachází v dužnaté tobolce, která se rozevírá na dvě poloviny. Semeno je pokryto červeným semenným míškem (výrůstkem stopečky semene), z něhož se získává další koření, muškátový květ.

Muškátový oříšek, používaný v malých špetkách jako něškodné koření, je v dávkách několika gramů halucinogenní a v dávkách o něco větších může poškodit játra.

Dnes se muškátovník vonný pěstuje na mnohých dalších místech ve vlhkých tropech, prosperuje však jen v dobře odvodněné půdě, na místech, kde průměrně roční srážky dosahují kolem 2540 mm a celoroční průměrná teplota neklesá pod 26 °C.


Další články:

Babí léto je teplé a slunné období koncem léta, typické pro střední Evropu.

Kaštanovník setý plodí jedlé kaštany.

Na rybíz černý se gastronomie zaměřuje především v létě.

Vodní brouk vodomil černý je známý zajímavou péčí o potomstvo.

Empírový zámek Boskovice vznikl z dominikánského kláštera.

Dlouhá a velká čínská zeď se táhne podél severní hranice Číny, kterou oddělovala od stepních oblastí.

Velké předělové pohoří se majestátně tyčí na východě astralského kontinentu.

Bez černý roste do výšky 2 až 7 metrů.

Na zámek Zbraslav navazuje park.

Velké šelmy patří k aktivním inteligentním zvířatům.

Kukuřice setá je statná jednoletá rostlina, která živí značnou část lidstva.

Na zámek Jezeří shlíží svět minulosti i svět současný.

A svět se točí dál

Muškátovník vonný rozkvétá bledě žlutými voskovitými vonnými květy, dozrávají v bobule kulovitého až hruškovitého tvaru, které obsahují semeno, ze kterého se získává koření muškátový oříšek.

A svět se točí dál.