A svět se točí dál

Chlebíčky na oslavu

Při oslavě bývají chlebíčků plné stoly. K Česku k oslavám a zvláště Silvestru prostě patří. Jejich současná podoba se začala utvářet před celým stoletím.

Chlebíčky na oslavu
Obložené chlebíčky se obvykle připravují ze salátu, šunky, natvrdo uvařeného vejce, červené papriky, okurky a petržele.

Zatímco ještě kolem poloviny devatenáctého století byla nejoblíbenější variantou obloženého chlebíčku plátek černého chleba se slanečkem a cibulí, o půl století později přichází na scénu Jan Paukert, známý jako "otec chlebíčků". Podobně, jako mnohé geniální věci, i za vznik chlebíčků vděčíme náhodě. U jeho zrodu stále malíř Jan Skramlík, kterému Jan Paukert nosil občerstvení v podobě obložených chlebů. Protože malíři se při balancování na štaflích velké krajíce chleba nejedly právě nejpohodlněji, požádal o to, zda by bylo možné vymyslet něco menšího. A zrodil se chlebíček.

Jan Paukert pak začal chlebíčky prodávat u Národního divadla. Vzniklo vyhlášené lahůdkářství, do kterého začala docházet pražská smetánka herců, spisovatelé, malířů a dalších umělců.

Původní chlebíčky se skládaly z bramborového salátu, dušené šunky, osminky vajíčka, kousku ementálu, uherského salámu a rajčete. Chlebíčky se postupně rozšířily do všech měst na celém území tehdejšího Československa a odhaduje se, žednes jich Češi ročně vyrobí a sní kolem deseti milionů.

Jak připravit chlebíčky na oslavu:

Pomazánka na chlebíčky z vařených brambor namažeme a necháme odležet v chladu.

Chlebíčky se salátem a šunkou ozdobíme snítkou petrželky.

Chlebíčky s uzeným lososem ozdobíme dílky citronu.

Obložené chlebíčky se šunkou ozdobíme sardelovými očky, kapií a petrželkou.

Paštikové chlebíčky s aspikem, hříbkem a pažitkou.

Majonézové posypeme nejemno nasekanou zelenou petrželkou.


Další články:

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Arónie ze které se dá ledascos chutného vyrobit.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

Největší mořská želva na světě je kožatka velká, může dosáhnout délky až 2 metry.

Kočičí chování a řeč těla kterou vyjadřuje své pocity.

A svět se točí dál

Chlebíčky dokáží zpestřit oslavu, jsou studené jídlo, které se skládá z vekového pečiva ozdobeného dalšími potravinami, typicky různými saláty, uzeninami, zeleninou, vajíčky, sýry a dalšími.

A svět se točí dál.