A svět se točí dál

Fazol obecný keříčkový

Fazol obecný keříčkový
Fazol obecný keříčkový (Phaseolus vulgaris var. nana), rostlina s plody. Obrázek: Wikipedia, autor: Rainer Zenz.

Fazol keříčkový vznikl jako mutace z původní popínavé formy.

Fazol keříčkový má stejné nároky na prostředí jako fazol tyčkový a stejně jako on si obstarává dusíkatou výživu ze vzduchu pomocí hlízkových bakterií na kořenech. Vzhledem ke stejné kvalitě lusků i semen mají také stejné využití. Díky keříčkovému vzrůstu jsou však mnohem více rozšířeny než fazole tyčkové, u nichž vysoký vzrůst a potřeba opory nedovolují průmyslové pěstování. Keříčkové fazole se staly významnou surovinou pro konzervárenský a mrazírenský průmysl. Jejich sklizeň je již dnes většinou plně mechanizovaná. Protože mají krátkou vegetační dobu a poskytují ranou sklizeň, dává jim dnes přednost i většina zahrádkářů. Období sklizně se u nich prodlužuje postupnými výsevy. Ze zelených lusků se připravují vařené pokrmy nebo se sterilují. Často se přidávají do zeleninových směsí.

Fazol obecný keříčkový je 30 až 40 centimetrů vysoká jednoletá rostlina, dlouhodenní, citlivá na chlad. Klíčení probíhá epigeicky, to znamená, že se při něm děložní lístky vysunují nad zem, zezelenají a asimilují.

Stavba květu je u fazolu obecného stejná jako u všech bobovitých rostlin. Lusky jsou dužnaté, zelené, žluté nebo s fialovým žíháním a ve zralosti vysychají. Kvalitní odrůdy mají mít lusky bez vláken a bez pergamenové membrány. Na průřezu jsou lusky ploché nebo kulaté. Ploché lusky mívají obvykle i plochá semena. Lusky se sklízejí postupně v mladém stavu, kdy jsou ještě lámavé. Semena jsou bílá, světle hnědá nebo jinak jednobarevná, dvou- i tříbarevná.


Další články:

Spišská Kapitula se dostala pod ochranu UNESCO.

Monument Valley se tyčí do výše až 300 metrů.

Chrám svatého Mikuláše Praha zdobili tehdejší přední malíři a sochaři.

Chrám Kom Ombo stojí 50 kilometrů severně od Asuánu.

Meteorický roj je silný výskyt meteorů.

Jak vzniká skalní most působením přírodních sil.

Skalní město Petra v Jordánsku je obklopené horami.

Výroba instantní kávy se realizuje mražením.

Orel skalní hnízdí ve skalních rozsedlinách.

Ostrov Korsika má dobré podmínky pro horskou turistiku.

Nasolené tresky se ve středověku jedly při půstu, kdy se nejedlo maso.

Rozhledna Orlík byla vybudované v roce 2014.

A svět se točí dál

Fazol obecný keříčkový je rostlina z čeledě bobovitých. Je to jednoroční kulturní bylina, která vytváří stonky s ukončeným růstem.

A svět se točí dál.