A svět se točí dál

Janovec metlatý

Janovec metlatý
Kvetoucí janovec metlatý (Cytisus scoparius). Obrázek: Wikipedia, autor: MPF.

Janovec metlatý je metlovitě rozvětvený keř o výšce 1 až 3 metry, s kmínky nejvýše 10 centimetrů tlustými.

Letorosty janovce metlatého jsou zelené, ostře hranaté, starší větévky jsou zelenohnědé. Pupeny má střídavé, drobné, kryté dvěma zelenohnědými šupinami. Střídavě postavené listy jsou trojčetné, na konci výhonů jednoduché. Obvejčité lístky jsou celokrajné, na rubu krátce hedvábně chlupaté.

Janovec metlatý kvate od května do srpna. Jeho oboupohlavné květy rostou jednotlivě nebo po dvou v úžlabí listů. Živě žluté květy o velikosti 2 až 2,5 cm mají motýlovitý tvar. Zelený kalich je dvoupyský, zelený, korunní plátky jsou volné, tyčinky srostlé, spirálně zakřivená čnělka je delší než člunek. Plody jsou zploštělé, černé a na švech brvité lusky. Obsahují hranatá, žlutá až žlutozelená semena, dozrávající od konce srpna do října. Klíčí epigeicky. Semenáček má podlouhle oválné dělohy a prvotní lístky jsou trojčetné, střídavě postavené.

Ve volné přírodě roste janovec metlatý v široké oblasti od západní a střední Evropy po Ukrajinu a Bělorusko. Často vytváří souvislé porosty na písčitých, kyselých půdách v nížinách a v pahorkatinách, na okrajích nebo v podrostu světlých lesů. Na vápnitých půdách neroste. Janovec metlatý je poloslunný keř, netrpí suchem, během tuhých zim však omrzá, někdy dokonce i zcela vymrzá. Hodí se pro vysazení na málo plodné půdy, uplatněnění nalézá také v parcích.

Janovec metlatý se běžně používá jako okrasná rostlina ve skupinách, jako půdokryvná dřevina a na skalkách. Pěstovány jsou barevně kvetoucí kultivary.


Další články:

I u nás chovanou ovci kamerunskou řadíme do skupiny západoafrických plemen.

Četní obyvatelé planety Země, jejichž počet se zvyšuje.

Černá, bílá nebo hnědá ovce quessantská se hodí pro chov na travnatých pláních.

Malý empírový zámek Lázeň pochází z 18. století.

Klasicistní zámek Korozluky stojí na jižním svahu Jánského vrchu.

Vodní zámek Blatná obklopuje zámecký park.

Romantický zámek Žleby již několikrát využili filmoví tvůrci.

Dnes romanticky přestavěný zámek Červený Hrádek u Sedlčan byl původně gotická tvrz.

Tradiční stříhání ovcí na Ohňové zemi.

Ve své době Kozí Hrádek u Mikulova kontroloval cestu spojující Brno a Vídeň.

Motýl batolec červený žije od jihovýchodní Anglie po východní Asii.

Jehličnatá dřevina tis červený roste i na území České republiky.

A svět se točí dál

Janovec metlatý je keř z čeledi bobovitých. Někdy se nazývá též čilimník metlatý a má imnožství lidových názvů, například babí hněv, chvoště, anafika, datlice, honzigraus, frýma, janobít, ježumín, kočičí zlato, legrátí, krutopysk, metlovník, proutnatec, revízek, renofika, rokytí, rymíz, smrdí, senestr, srnčí, spartum, šanystr, šanejstr, švabín, šejnoha, třesk, zaječí chvošť, žlutý akátek apod.

A svět se točí dál.