A svět se točí dál

Mihule potoční

Mihule potoční
Mihule potoční (Lampetra planeri). Obrázek: Wikipedia, autor: M.Buschmann.

Tenká, nanejvýš 25 centimetrů dlouhá mihule potoční je nejmenší z našich mihulí. Někdy bývá známa i po názvem mihule menší.

Mihule potoční je drobná, šedomodře zbarvená, s tupými zoubky v kruhovitých ústech. Na rozdíl od mihule mořské a mihule říční žije tento druh trvale v sladkých vodách, nikdy neopouští potoky a menší řeky. U nás není mihule potoční příliš hojná, ale je celkem rovnoměrně rozšířená na území celého státu.

Mihule potoční se vyskytuje nejen v mírně tekoucích potocích v nížině, ale i v prudkých tocích pstruhového pásma. Přisávání na kameny a vlnivý pohyb celého těla jí umožňuje postupovat proti proudu i ve velmi prudce tekoucích vodách.

Mihule potoční se tře na jaře. Z vajíček se líhnou minohy, které nemají oči. V tomto larválním stadiu jsou na nízkém vývojovém stupni. Minohy žijí několik let zavrtány do bahnitých nánosů v blízkosti břehů. Když prodělají přeměnu na dospělou mihuli, dozrávají ke tření a hynou. Žijí tedy větší část života jako larvy a byly také původně popsány jako zvláštní druh pod jménem Amocoetes.


Další články:

Ostrov Korsika má dobré podmínky pro horskou turistiku.

Zátoka Halong leží při pobřeží severního Vietnamu.

Vřes obecný bývá 30 až 60 centimetrů vysoký.

Kuandu obecný žije v Jižní Americe.

Zavařování potravin slouží k jejich uchovávání.

Včelí tanec oznamuje, kde je potrava.

Co je to leporelo a jak vypadá.

Podoustev říční má stříbřité boky a modrozelený hřbet.

Most Golden Gate v San Franciscu je neustále natírán.

Krab říční se šíří po Labi, kde poškozuje hráze a břehy.

Ploník obecný vytváří rozlehlé polštářovité porosty.

Řecké komboloi je symbolem řecké kultury.

A svět se točí dál

Mihule potoční je v České republice kriticky ohrožený druh mihule z nadtřídy kruhoústí. Setkat se s ní můžeme v Itálii, ve Francii, na Britských ostrovech a v úmořích Severního a Baltského moře.

A svět se točí dál.