A svět se točí dál

Blahovičník (eukalyptus)

Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus)
Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus). Obrázek: Wikipedia, autor: Forest & Kim Starr.

Eukalyptus neboli blahovičník (Eucalyptus) roste v mnoha druzích převážně v Austrálii, jen několik z nich také v Malajsii, Indonésii a na Nové Guineji. V přírodě své domoviny tvoří blahovičníky řídké lesy nebo společně s různými trnitými keři téměř neprostupné porosty zvané scrub [skrab].

Některé duhy blahovičníků mají odlišné rozestavení listů na větévkách, na mladých rostlinách jsou listy vstřícné, na dospělých střídavé a s čepelemi ve svislé poloze.

Mnohé z blahovičníků jsou užitkové dřeviny. Pěstují se v tropech a subtropech především pro vonnou eukalyptovou silici z listů. Nejvíce jí poskytuje blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus). Téměř 3/4 celkové produkce silice se spotřebuje v medicíně, k výrobě mentolu a tymolu pro farmaceutický a voňavkářský průmysl a pak v mikroskopii jako prosvětlovací prostředek.

Pro rychlý růst a značnou spotřebu spodní vody se blahovičníky používají k vysoušení bažin. Příkladem jsou Pontinské bažiny jihovýchodně od Říma, které byly dlouho semeništěm malárie. Také silice, jež se za slunného počasí vypařuje z listů, působí jako dezinsekce v ovzduší zamořeném komáry.

Od 19. století se blahovičníky pěstují v západním Středomoří jako okrasné stromy.

Některé druhy blahovičníků obsahují v kůře tříslovinu (australské kino) nebo vyměšují z větévek nabodnutým hmyzem sladkou manu.

Tvrdé, těžké, ale pružné a trvanlivé eukalyptové dřevo je významnou položkou australského vývozu. Má význam jako stavební materiál.

V období křídy a v třetihorách rostly blahovičníky i ve střední Evropě.


Další články:

Volně žijící toulavé kočky nemají majitele.

Romantický zámek Blatná se nachází na Strakonicku.

Čtyřkřídlý zámek Zlín stojí na místě někdejší středověké tvrze.

Vysoký zámek Plumlov se zrcadlí v Plumlovské přehradě.

Kulturní památka zámek Strážnice byl původně vodním hradem.

Zlato je velmi těžký a odolný kov.

Středočeský zámek Žleby obklopuje krásný anglický park.

Ve vodním prostředí žijící kočka rybářská měří na délku 65 až 100 centimetrů.

Způsob, jak vzniká med ve včelích úlech.

Jako kbelíková rostlina pěstovaný blahovičník Gunnův pochází z Centrální vysočiny na ostrově Tasmánie.

Proč kočka škrábe nábytek? Jedná se o normální chování koček.

Jak chovat morče doma a jak se o něj starat.

A svět se točí dál

Blahovičník (eukalyptus) se pěstuje na plantážích v tropech a subtropech celého světa, jedná se o dřeviny mnohostranného významu. Rozsáhlé plantáže jsou zejména zdrojem dřeva a paliva, celulózy pro papírenský průmysl a silic. Používají se k zalesňování a rekultivaci, vysazují se jako stínící a okrasné dřeviny.

A svět se točí dál.