Co je to lufa? Název lufa je označení kypré, nepravidelně pórovité a pružné houbovité hmoty. Je to vysušená síťovina cévních svazků z okurkovitých bobulí úponkaté byliny lufy válcovité (Luffa aegyptiaca), pocházející původně pravděpodobně z jihovýchodní Asie. V současnosti se lufa válcovitá pěstuje v tropech, subtropech i mírném pásmu všude, kde se daří i okurkám.
Nezralé bobule lufy válcovité se jedí čerstvé nebo se upravují jako zelenina. Ze semen lze tlačit stolní olej. Hlavním užitkem z rostliny je však zmíněná lufa. Vyzrálé plody se nechají řádně vyschnout, oloupou se a dužina se vyklepe nebo vymáčí v proudící vodě. Získaná síťovina složená z cévních svazků se používá jako rostlinná mycí houba, na výrobu izolací, vycpávek apod.
V meziválečném období se množství lufy dováželo do USA na filtry lodních parních strojů a dieselových motorů. Lufové pletivo tlumí výborně hřmot a údery. Dnes produkuje nejlepší lufu Japonsko, jakostní je i lufa egyptská či brazilská.
V kultuře jsou dvě skupiny kultivarů lufy. Starší, pocházející pravděpodobně z Indie, se konzumují jako zelenina, ve druhé skupině jsou jsou typy vyšlechtěné na vysoký stupeň houževnatosti a pružnosti suché svazkoviny.
Surová lufa se dováží v menší míře k dalšímu zpracování a upotřebení také k nám. Úspěšné pokusy s její kulturou provedla již ve třicátých letech na jižní Moravě Baťova továrna na obuv ve Zlíně.
Další články:
Potenciální a kinetická energie jsou dvě podoby energie.
Orel skalní žije v bavorských Alpách.
V jihovýchodní Asii žijící kaloň malajský se živí ovocem.
Ploník obecný vypadá shora jako lesík miniaturních jehličnatých stromků.
Vřes obecný je 30 až 60 centimetrů vysoký.
Rohovník obecný roste ve východním Středomoří.
U nás hojný motýl hnědásek kostkovaný žije v jižní a střední Evropě.
Vlaštovka skalní není příliš vázána na lidská sídliště.
Rejsek obecný je aktivní během celého roku.
Motýl hnědásek osikový se vyskytuje v teplých luzích.
Starověké skalní město Petra v Jordánsku bylo vytesané v pískovci.
Santalové dřevo příjemně voní.
Jihoameričtí amazonští zemědělci pěstují mahagonové dřevo ceněné při výrobě nábytku.
Lufa válcovitá se používá jako surovina pro výrobu přírodních hub, jimiž se čistí jak lidská pokožka, tak i znečištěné povrchy.