A svět se točí dál

Neandrtálci

Neandrtálci
Rekonstrukce jejich vzhledu nám ukazuje, jak pravděpodobně neandrtálci vypadali.

Neandrtálci ve své době obývali rozsáhlá území Evropy a Středního východu. Asi před 200 000 lety se z druhu Homo erectus vyvinul Homo sapiens (člověk rozumný). Ve stejné době se další typ člověka, neandrtálec, přizpůvobil chladnějšímu podnebí poslední doby ledové a rozšířil se po Evropě a Středním východě. Neandrtálci vyvinuli řadu různých jednoduchých kamenných nástrojů, jejich řeč však byla pravděpodobně omezená. Dnešní doby se nedožili, poslední známí neandrtálci vyhynuli ve Španělsku před asi 28 000 lety.

Dlouhodobým problémem bylo, kam neandertálce ve vývojovém stromu člověka řadit. V současnosti panuje přesvědčení, že jeho předkem je Homo heidelbergensis, jehož populace byla na území Evropy konfrontována s prudkými klimatickými výkyvy charakterizujícími nástup dob ledových. V této době se na území Evropy objevují první hominidé s neandertálskými rysy. Ve své typické podobě se neandertálci vynořují na konci další doby ledové před 130 000 lety.

Jídelníček neandertálců obsahoval maso velkých zvířat, ale také mořské živočichy. Nejnovější studie naznačují, že podstatnou čás jejich jídelníčku tvořila vařená rostlinná strava.


Další články:

Ploník obecný tvoří tmavě nebo světle zelené porosty.

Kočičí chování a řeč těla kterou kočka vyjadřuje své pocity.

Největší zvíře na planetě Zemi jsou velryby.

Klášter svaté Anežky České byl založen roku 1234.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Chrám svatého Mikuláše Praha stojí v Praze na Malé Straně.

Ornitoptéra Leonarda da Vinci pochází z roku 1488.

Největší mořská želva na světě je kožatka velká, největší exemplář dosáhl váhy 961 kg.

Paštikové chlebíčky posypané nasekanou pažitkou.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

A svět se točí dál

Vznik a život neandrtálců obestírají mnohá tajemstvími, z nichž většina nám zůstane patrně navždy ukryta. Dokonce i to nejzásadnější, zda byli neandrtálci našimi předky. Ať tak či tak, o neandrtálcích jsme již zjistili mnohé zajímavé věci.

A svět se točí dál.