A svět se točí dál

Ahsoka Tano

Ahsoka Tano
Ahsoka Tano jako padawanka. Obrázek: Wikipedia, autor: Lucasfilm Animation.

Recenze filmové, seriálové a knižní postavy Ahsoka Tano ze světa Star Wars.

Ahsoka Tano je padawanka (učednice) Anakina Skywalkera, později ztratila důvěru v řád Jedi, odchází a sává se šedým Jedi. Podobně jako Anakin Skywalker měla i Ahsoka Tano sklony neuposlechnout rozkaz, pokud byla přesvědčena, že to je správné. Kupodivu to mezi nimi fungovalo a po krátkém počátečním období vzájemného zvykání si na sebe (začátek filmu Klonové války) vytvořili navzájem se doplňující dvojici. Ahsoka Tano několikrát Anakina zachránila v nebezpečné situaci, do které se díky své zbrklosti dostal a naopak.

Ahsoka Tano patří k druhu Togruta a pochází z planety Shili, kde ji ve věku tří let objevil mistr Jedi Plo Koon a přivedl ji do chrámu Jediů na Coruscantu, kde ji začal cvičit.

Ve čtrnácti letech byla Ahsoka Tano přidělena jako padawanka (učednice) Anakinu Skywalkerovi, se kterým prožila řadu divokých akcí během klonových válek, Ahsoka Tano byla velmi mrštná a obratná, díky čemuž si dokázala poradit s řadou protivníků, se kterými by se v jejím věku jen málokdo jiný z jediských učedníků dokázal rovnat. Rok před koncem klonových válek byla falešně obviněna ze spáchání zločinu, útoku na chrám Jediů, vyloučena z řádu Jedi a vydána ke trestnímu stíhání. Díky úsilí jejího mistra však byla odhalena pravá pachatelka a Ahsoka Tano zproštěna obvinění, avšak přesto se toto obvinění stalo poslední kapkou, díky které ztratila důvěru v řád Jedi a odmítla se vrátit. Její odchod se stal dalším krůčkem, který Anakina Skywalkera přiblížil k temné straně.

Další osudy Ahsoky Tano po odchodu z řádu Jedi mapuje sedmá řada seriálu Klonové války.

Když Ahsoka odhalí přežití Darth Maula a místo, kde se nachází, spojí se s Anakinem a společně s částí 501. legie klonových vojáků se vydává na Mandalore s úkolem Darth Maula zajmout. V nejnevhodnějším okamžiku, při boji s Darth Maulem, přichází rozkaz 66 a Ahsoka Tano je náhle stojí nejen proti Darth Maulovi, ale obrátí se proti ní také klonoví vojáci s výjimkou kapitána Rexe, který si již předtím vyjmul čip.

Ahsoka Tano přežívá čistky během rozkazu 66 po skončení klonových válek a poté se skrývá před impériem nejprve jako člen posádky obchodní vesmírné lodi, posléze na planetě Raada, kde se sblíží s několika tamními obyvateli. Když na planetu Raada přijdou imperiální jednotky, nejprve se jí daří držet se od nich dál, avšak posléze dochází ke konfliktu, když chrání své přátele. Její konflikt s impériem přivádí na její stopu imperiálního inkvizitora a události směřují k epickému vyvrcholení, kdy Ahsoka zlikviduje nejprve inkvizitora a posléze kompletní imperiální moc na Raadě. Kyber krystaly získané jako kořist po inkvizitorovi použije při konstrukci svých nových světelných mečů bílé barvy.

Posléze se Ahsoka Tano přidává k rebelům. Se svým bývalým mistrem, ze kterého se mezitím stal Darth Vader, se sice dlouhá léta navzájem míjeli, avšak díky jejímu zapojení do povstání nakonec došlo k nevyhnutelnému, Jak pro Darth Vadera, který měl za to, že jeho bývalá padawanka je dávno mrtvá, tak pro Ahsoku Tano, která díky pátrání v síle zjistila, že Darth Vader je její bývalý mistr, bylo setkání šokem.

"Ahsoko, proč jsi odešla? Kde jsi byla, když jsem tě potřeboval?"
"Učinila jsem rozhodnutí. Nemohla jsem zůstat!"
"Bylas sobecká."
"Ne!"
"Opustilas mě! Zklamalas mě! Víš, čím jsem se stal?"
"Ne. Ne!"

Ahsoka Tano se ohnala po iluzi jejího bývalého mistra a pak plakala, poté co si uvědomila, že vize byla skutečná a její bývalý mistr je Sithský lord.

Zanedlouho se setkali nejen v síle, ale i tváří v tvář na vrcholu starobylého sithského chrámu.

Darth Vader nabídl Ahsoce Tano přímluvu na milost od císaře za to, že vyzradí ostatní Jedie. Ahsoka mu odpověděla, že již žádní Jediové nejsou a že Skywalker by nikdy nemohl být schovaný za maskou. Darth Vader jí odvětil, že zničil své bývalé já, protože bylo slabé. Poté mezi nimi došlo k boji, při kterém ji Darth Vader utahal až na hranici jejích sil a když už nebyla schopna pokračovat v boji, odhodil ji pomocí síly z chrámu a vrátil se na vrchol. Tam se na něj Ahsoka Tano opět vrhla a podařilo se jí odříznout mu část masky a pod ní uviděla část Anakinova obličeje. Rozhodla se jej tentokrát neopustit, jako před sedmnácti lety:

Ahsoka Tano: "Neopustím tě! Tentokrát ne!"
Darth Vader: "Pak zemřeš!"

Opět se pustili do souboje, během kterého se jim podařilo nedopatřením přeseknout něco, co neměli, což uvedlo chrám na cestu k destrukci. Darth Vader z vybuchujícího chrámu uniká, shrbený zkroušeně odchází a odlétá. Pro Ahsoku Tano si z labyrintu mezi časy sáhne Ezra Bridger a tím ji zachrání. V labyrintu jsou poté konfrontováni s císařem Palpatinem a oddělí se od sebe. Na konci seriálu Rebels přichází Ahsoka Tano za Sabine a vydávají se hledat ztraceného Ezru.

Ahsoka Tano je modrooká togrutská žena menší štíhlé postavy se dvěma nápadnými pruhovanými bílo-modrými rohovitými útvary na hlavě (velkými, dutými rohy nazývanými montrals a sloužícími k orientaci pomocí ultrazvuku) a třemi bílými hlavovými ocasy podobného vzhledu jako Twi'lecké Lekku. Bílou barvu montrals a hlavových ocasů doplňují modré pruhy. Zbytek těla Ahsoky Tano pokrývá oranžová kůže s bílými vzory, ostatně, co vám budu vyprávět, podívejte se na obrázek vpravo nahoře a sami posuďte, jaká je fešanda. V době, kdy byla padawankou Anakina Skywalkera, jsou pro ni typické dva světelné meče, jeden klasický zelený a druhý kratší zeleno-žlutý. Po svém odchodu z řádu Jedi a období chaosu po rozkazu 66 se objevuje se dvěma stříbrně bílými světelnými meči (?symbolika bílého meče?).

Když jsem poprvé ve filmu uviděl Ahsoku Tano, moje první reakce byla: "Panebože, další aktivní holčička, která má mindrák z toho, že ji ostatní neoceňují tak, jak by si představovala," přezdívka Štěkna, jak jí začal říkat Anakin Skywalker, seděla jako přišitá. Jak v dalších dílech její osobnost vyzrávala, začínala mi vadit míň, zvykl jsem si na ni a byla to prostě jedna z postav v příběhu, které jsem si ani neoblíbil, ani mi nebyly vyloženě nesympatické, prostě nenápadná šeď davu. Její znechucení některými věcmi, které se děly v řádu Jedi, vyplývající ze zkostnatělosti, do které upadl, tím mi sice byla sympatická, nicméně, toť vše. A pak přišla epizoda, kdy byla obviněna z vraždy, ve které ukázala, že má svůj vlastní rozum a dokáže ho používat, že nedělá něco jen proto, že někdo usoudil, že tak je to správné a všichni ostatní to tak dělají, tohle byla chvíle, kdy si mi získala.

A pokud se vám zdá čekání na oficiální verzi dokončení příběhu Ahsoky Tano dlouhé, možná nepohrdnete krátkým fanouškovským příběhem o znovusetkání Darth Vadera a Ahsoky Tano.


Další články:

Vodní zámek Blatná obklopuje zámecký park.

Hořčice čínská je jednoletá rostlina dnes zdomácněná a pěstovaná.

Severočeský zámek Ploskovice pochází z šestnáctého století.

Želva kožatka velká váží až 800 kilogramů.

Dnes již vyhubená alka velká hnízdila v severní části Atlantiku.

Dlouhá velká čínská zeď se táhne podél severního pomezí Číny.

Exotické ovoce papája se pěstuje v tropických a subtropických zemích.

Romantický zámek Žleby již několikrát využili filmoví tvůrci.

Strom jilm habrolistý roste na na okrajích lesů, ve smíšených hájích a na náplavech řek.

Řád jezuitů nechal zámek Římov vystavět jako barokní zámeček.

Nejvodnatější řeka světa je Amazonka protékající oblastí Amazonie.

Strom jilm horský se názývá též jilm drsný.

A svět se točí dál

Recenze filmové, seriálové a knižní postavy Ahsoka Tano ze světa Star Wars.

Ahsoka Tano velela vojákům 501. legie klonové armády.

Klonový velitel 501. legie kapitán Rex se v impériu s togrutí tváří těší mimořádné důvěře Ahsoky Tano.

Povídání si na téma Ahsoka Tano na fan stránkách o Star Wars.

A svět se točí dál.