A svět se točí dál

Jilm horský

Jilm horský
Jilm horský (Ulmus scabra syn. Ulmus glabra, Ulmus nuda, Ulmus excelsa, Ulmus corylacea) rostoucí u křižovatky ulic Fibichova a Řemenovská v Pelhřimově. Obrázek: Wikipedia, autor: Stribrohorak.

Jilm horský, nazývaný také jilm drsný, je statný strom dorůstající výšky 25 až 35 metrů a tloušťky kmene až přes 100 centimetrů, se štíhlým kmenem a široce vejčitou korunou.

Kůra jilmu horského je hladká, hnědošedá a dosti záhy se mění v mělce rozpukanou, šupinatou borku. Letorosty jsou zelenavě hnědé, žláznatě chlupaté, starší větévky světle hnědošedé. Pupeny jsou střídavé, dvouřadě postavené, větší než u jilmu habrolistého a mají šupiny rezavě leskle chlupaté. Listy jsou střídavě postavené, obvejčité, v horní třetině nejširší, na konci letorostů často trojcípé. Jsou drsné, na rubu pýřité, dvakrát pilovité, krátce řapíkaté a nesouměrné.

Jilm horský kvete před olistěním v březnu. Květy jsou ve svazečcích, krátce stopkaté, mají 5 až 6 tyčinek, které přečnívají přes okvětí a načervenalou bliznu. Plody jsou okrouhlé nažky umístěné uprostřed širokého, blanitého křídla a obsahují jedno semeno. Mají větší velikost než nažky ostatních druhů jilmů. Dozrávají koncem května. Klíčí epigeicky. Semenáčky mají okrouhlé dělohy, které při bázi vybíhají ve dva lalůčky. Prvotní listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité, hrubě pilovité.

Jilm horský je rozšířen ve střední a východní Evropě, na sever až k 65° severní šířky. Na území České republiky roste především v údolích potoků na bohatých, stejnoměrně vlhkých půdách od pahorkatin do výšek přes 1000 metrů.

Dřevo jilmu horského je tvrdé a pevné, houževnaté a pružné, těžké a nesnadno štípatelné, velmi hodnotné.


Další články:

Liberum veto dokázalo doslova chromit polský Sejm.

Jezevec lesní má dobře vyvinutou schopnost hrabání.

Labuť velká hnízdí pravidelně na území Česka.

Diagnostická metoda počítačová tomografie vychází ze základní rentgenové techniky.

Anglický hrad Windsor je nejstarší hrad ve Velké Británii.

Hrad Buchlov střežil východní hranici.

Netopýr velký má rozpětí kolem 37 centimetrů.

Hora Velký Blaník se pojí s dávnými tradicemi.

Jestřáb lesní je rozšířen v Eurasii, Severní Americe a severozápadní Africe.

Mravenec lesní je rozšířen na části Eurasie.

V Egyptě stojí velká sfinga v Gíze, která patří mezi nejslavnější historické památky světa.

Dnes již vyhubená alka velká kdysi žila v severní části Atlantského oceánu.

A svět se točí dál

Jilm horský roste především v roklinových a sutinových lesích, přičemž dnes je jeho výskyt značně omezen jednak ztrátou přirozeného stanoviště, druhak rozšířením nebezpečné choroby - grafiózy jilmů.

A svět se točí dál.