A svět se točí dál

Blatnice skvrnitá

Blatnice skvrnitá
Blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus). Wikipedia, autor: Christian Fischer.

Blatnice skvrnitá svým vzhledem poněkud připomíná ropuchu s hladkou pokožkou. Starší druhový název česneková je odvozen od zápachu kožního sekretu vylučovaného v nebezpečí (k tomuto však dochází jen dosti vzácně). Charakteristická je pro tyto žáby úzká, svislá zornička. Samci mají v době rozmnožování žláznatý hrbol na svrchní straně ramenní části předních noh. Zbarvení je proměnlivé, v různých odstínech hnědé nebo šedé barvy s mramorováním a červenými skvrnami. Samice dorůstají délky kolem 7 centimetrů, samci jsou menší, 4,5 až 6 centimetrů.

Blatnice skvrnitá se vyskytuje v západní a střední Evropě, jižním Švédsku a její areál rozšíření zasahuje až do Střední Asie a po Ural. Chybí na Pyrenejském a Apeninském poloostrově, na Britských ostrovech a v jižní Evropě. Její výskyt na území České republiky není dostatečně dobře znám vzhledem ke skrytému způsobu života. Žije patrně po celém území v nížinách a ve středních polohách.

Vodu vyhledává blatnice skvrnitá v dubnu až červnu a ihned po vykladení vajíček ji opouští. Během vodního života je dosti světlá. Jinak žuje většinu roku na souši a nejčastěji se vyskytuje na územích s hlubokými půdami na aluviálních náplavech, kde se může dobře zahrabávat. Na chodidlech má blatnice skvrnitá velký tuhý hrbol pokrytý rohovinou, který jí umožňuje spolu s hrotitou zadní částí těla velmi obratné a rychlé zahrabávání. Zahrabává se pozpátku, takže do země velmi rychle zapadává a hlava přitom mizí nejpozději.

Během dne jsou blatnice skvrnité ukryté, často se zahrabávají až 1 metr hluboko, v noci loví.

Vajíčka klade blatnice skvrnitá v širokých rosolovitých pruzích o délce zhruba 40 až 60 centimetrů, pulci dorůstají značné velikosti (až 10 centimetrů) a někdy při pozdějším kladení se proměňují v žabky až v následujím roce.

Blatnice skvrnité žijí velice nenápadně a v místech výskytu je nejčastěji prozradí pulci nebo nezvyklé hlasité skřeky, které vydávají kromě charakteristického vrčivého zvuku v době rozmnožování. Jinak je lze zastihnout jedině za deštivých nocí.


Další články:

Rybíz černý je pěstován od středověku.

Bez černý roste i v blízkosti lidských sídel.

Máčka skvrnitá je menší druh žraloka.

Andělika lékařská kvete od července do poloviny srpna.

Město Jáchymov je lázeňské město stříbra, radia a léčivých vod.

Americké hořící město Centralia v Pensylváni, v jehož podzemí hoří uhelné sloje.

Brouci tvoří třetinu ze všech známých živočichů.

Monumentální socha velké sfingy v Gíze zažila v průběhu minulosti řadu překvapivých zvratů, jimiž se zapsala do dějin.

Skalní město Petra v Jordánsku je obklopené neprostupnými horami.

Jak přišla Velká egyptská sfinga svůj nos a kdy k tomu došlo.

Hojně rostoucí pampeliška lékařská mění louky v záplavu žlutých květů.

Vodomil černý žije ve vodě.

První, kdo se pokusil změřit rychlost světla, byl Galileo Galilei, astronom, filosof a fyzik.

A svět se točí dál

Blatnice skvrnitá, dříve také nazývaná blatnice česneková, je žába středních až malých rozměrů.

A svět se točí dál.