A svět se točí dál

Cvičení ve vodě

Atlantská masáž, hydrospinning, aquaboxing, zlrátka aqua-fitness. Pod těmito podivnými názvy se skrývá cvičení ve vodě - nové, módní aktivity, které se začínají ve světě prosazovat.

Hydrospinning
Hydrospinning je jízda na stacionárním kole ve vodě.

Ve vodě lze cvičit i v zimě. Bazén se totiž stal novou variantou fitness centra. Nabízí služby po celý rok, cena za hodinu pobytu se vyrovná ceně za tělocvičnu.

Cvičení ve vodě není úplnou novinkou, postupně se prosazuje už několik let. Vyšlo původně z rehabilitačních cvičení. Pak se začal prosazovat takzvaný aquaaerobik, což bylo aerobní a posilovací cvičení ve vodě. Voda chrání klouby, pomáhá cvičit i lidem s nadváhou nebo zdravotními potížemi, navíc se do ní odváží i cvičenci objemnější, kteří by se třeba v tělocvičně styděli.

Nezůstalo ovšem pouze u vodního aerobiku v tradiční podobě. Začal se objevovat takzvaný hydrobike - speciální stacionární kolo do vody. A rázem se do vody mohl přenést i spinning, přesněji hydrospinning (spinning je velmi rychlá jízda na stacionárním kole). Je účinnější než běžný spinning, protože voda klade větší odpor než vzduch. Svaly jsou tedy namáhanější, přestože je toto cvičení zároveň šetrnější. Ze stajných principů vychází i aquawalk, tedy chození ve vodě.

Pro náročnější sportovce se nabízí například aquaboxing. Je to spojení aerobního boxu a kickboxu. To vše opět ve vodě. Výhody bazénu velmi ocení i ti, kdo jinak dávají přednost aktivitám vycházejícím z východních tradic. Ve vodě lze cvičit například jógu. Kurz hydrojógy trvá pětačtyřicet až šedesát minut. Cvičí se ve vodě teplé alespoň třicet stupňů. Další variantou může být i aqua-čchi. Je to varianta tchaj-či ve vodě. Pro uvolnění se nabízí aqua relax - pomalé, uvolňující pohyby, dýchání, relaxace.

Zvláštností je atlantská masáž: spojení aikida, tance a dalfíních pohybů. Tělo se napřed připraví dynamickým strečinkem, poté následuje akrobatická fáze a cvičení zakončí uvolňovací pohyby. Vše doplňuje masáž, a to východní, stejně jako běžná - západní.


Další články:

Dlask tlustozobý během roku pátrá po semenech a jádrech různých plodů.

Proč je kov na dotek chladnější než dřevo o stejné teplotě.

Želva matamata je známa především svým velice pohyblivým krkem.

Vřes obecný snad nejvíce v minulosti zajímal babky kořenářky.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Umělé osvětlení ocení člověk, až když ho nemá. Prodělává nepřetržitý vývoj.

Česnek je odedávna oblíben především v kuchyních států Středomoří.

Jak chovat kanáry a čemu věnovat pozornost.

A svět se točí dál

Cvičení ve vodě není úplnou novinkou, postupně se prosazuje už několik let.

A svět se točí dál.