A svět se točí dál

Evropané a Indiáni jsou příbuzní

Evropané a Indiáni jsou příbuzní.

Sedící býk, náčelník Siouxů
Sedící býk, náčelník indiánského kmene Siouxů.

Když do Severní Ameriky připluli první Evropané, ještě dlouhou dobu se na místní Indiány dlouho dívali jako na podřadné divochy. Výsledky nejnovějších genetických výzkumů však přináší důkazy, že Indiáni a Evropané jsou příbuznější, než se dříve předpokládalo.

Tým vědců pod vedením Nicka Pattersona analyzoval genetická data, získaná přečtením genomů některých severoamerických Indiánů a Evropanů. Z výsledků vyplynulo, že dnešní Evropané pocházejí v základě ze dvou zdrojů. Jeden z nich představovali neolitičtí zemědělci, kteří mají nejbližší příbuzné v obyvatelích Baskicka či Sardinie. Před jejich příchodem z jihovýchodu v Evropě žila původní sběračsko-lovecká populace. A právě ta se ukázala být relativně příbuznou dnešním obyvatelům východní Sibiře a také severoamerickým Indiánům, kteří jsou potomci skupiny, která se před 15 000 lety vydali přes Beringovu úžinu. Obě dávno oddělené linie se opět setkaly až po roce 1492.


Další články:

Nice je srdce voňavé Provence.

Sassi di Matera v Itálii sloužila jako skalní obydlí.

Chiméra se používá jako synonymum něčeho nereálného.

Velká sfinga v Gíze se vzhledem lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Fytoplankton se zkoumá pomocí satelitu.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Psi a vlci mají společného předka v době pleistocénu.

Hořící město Centralia v Pensylvánii pod kterým zuří rozsáhlý podzemní požár uhelných slojí.

Klíčení obohacuje potraviny. Proč je klíčení tak aktuální téma? Protože při svém krátkém růstu jsou klíčky schopny mnohonásobně navýšit obsah prospěšných látek.

Jak vzniká med? Ve včelím úlu jej vyrábí včely.

A svět se točí dál

Evropané a Indiáni jsou příbuzní, vědci analyzovali genetická data, získaná přečtením genomů severoamerických Indiánů a Evropanů.

A svět se točí dál.