A svět se točí dál

Historie ostrova Ithaka

Ostrov Ithaka

Ostrov Ithaka
Ithaka je řecký ostrov v Jónském moři, který byl podle Homéra kdysi v dobách, kdy se začínala odvíjet jeho bohatá historie, sídlem krále Odyssea.

Řekové, Římané, vládci Byzantské říše, Normané a dále ve středověku Turci, Francouzi, ale i Rusové a Angličané - ti všichni se v minulosti podíleli na formování bohaté historie ostrova Ithaka. Malá a chudá Ithaka se členitým pobřežím a zátokami jako stvořenými pro přistávání lodí byla také odjakživa útočištěm námořních pirátů. Snad právě proto si dávní usedlíci budovali svá sídla vysoko v kopcích, které se tyčí do výše osmi set metrů nad mořem. Dnešní hlavní město ostrova Vathi se však po odstranění této hrozby malebně rozprostřelo kolem povlovného zálivu, kam třikrát denně připlouvá loď, spojující jej jak se správním centrem souostroví - ostrovem Kefallonia, tak i řeckou pevninou, malebným rybářským přístavem Astakos.

Hornatý ostrov Ithaka skládající se ze dvou přibližně stejných částí spojených pouze 620 metrů širokou šíjí Aetos nabízí dnešnímu, moderní civilizací zhýčkanému cestovateli kouzlo dnes již pomalu zapomenuté romantiky, požitek z koupání v azurově zelených vodách s jemnými oblázkovými plážemi i nespočet malebných pohledů na moře, na sousední ostrov, na břehy řecké pevniny.

Ne vždy však byla Ithaka takto idylická. Svědky relativně nedávné historie ostrova jsou například zbytky francouzských pevností s němými hlavněmi děl, namířenými na vjezd do zátoky Vathi. Chránily jeden z nejlepších přirozených přístavů na světě před nájezdy pirátských band. Právě kvůli pirátům se proto město začalo vzmáhat teprve až koncem středověku, kdy se v období benátské okupace některé rodiny, dosud žijící v horském sídle zvaném Paliochora, přestěhovali k pobřeží.

Od severu k jihu měří ostrov 29 kilometrů, široký je maximálně 6,5 kilometru. Ideální pro seznámení se s památkami ostrova je motocykl, který je možné si vypůjčit. Motocykl je neocenitelným pomocníkem zvláště při poznávání vzdálenějších a hůře dostupných míst ostrova. Jedním z nich je i klášter Panagia Kathara, nacházející se v severní části ostrova nedaleko vesničky Anogi. Je svým způsobem unikátní, má totiž jen jediného obyvatele - mnicha, který se dlouhých třicet let plavil po mořích a oceánech, aby nakonec zakotvil v bezpečném přístavu tohoto tichého kláštera. Sám klášter byl postaven na zdaleka viditelném místě již v roce 1693, a jeho bíle svítící zvonice jistě sloužila jako navigační bod i pro jeho nynějšího obyvatele. Přestože mnoho klášterních budov včetně kostela bylo narušeno při ničivém zemětřesení v roce 1953, nepadly mu za oběť dvě nejpozoruhodnější ikony, zobrazující Pannu Marii a Ježíše Elkoumenouského.


Další články:

Ostrov Ascension je vzdálen od civilizace.

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Egyptské hieroglyfy byly nejstarší písmo v historii.

Ostrov Capri se nachází poblíž pobřeží jižní Itálie.

Loreta v Praze na Hradčanech stojí na Loretánském náměstí.

Japonský svátek tanabata se dnes slaví převážně 7. července.

Ostrov Comino okouzluje svou bělostnou pláží.

A svět se točí dál

Známá historie ostrova Ithaka se začíná odvíjet od mykénské doby, kdy zde vládl král Odysseus, známý z Homérových eposů.

A svět se točí dál.