A svět se točí dál

Pěstování oliv na ostrově Ithaka

Pěstování oliv na ostrově Ithaka
Pěstování oliv na ostrově Ithaka.

Ostrov Ithaka

Cesta ostrovem Ithaka vede mezi olivovými háji s neustále rozechvělými stříbřitě šedozelenými lístky, s větvemi mnohdy sehnutými až k zemi. Zde se prý kdysi rozkládala farma Laerta, otce Odyssea. Pokroucené pahýly kmenů prastarých oliv jej možná opravdu pamatují, dodnes však mají význam nejen pro historickou hodnotu, ale i jako důležitý zdroj živin. Ve starověkém Řecku byla oliva natolik vzácným a váženým stromem, že ji pokládali za dar bohyně Athény. Olivy se jedly čerstvé, ale především se jich používalo k lisování stolního oleje, jako je tomu dnes. Chléb, kus sýra, hrst oliv a trocha vína tvoří i dnes tradiční menu místních obyvatel.

Rozšířeným pěstováním oliv se na Ithace pokoušejí vytvořit také předpoklady při vytvoření pracovních míst, a tím i zamezit odlivu obyvatel z ostrova na pevninu. Počet obyvatel na ostrově totiž vždy silně kolísal. Až do byzantského období nebyly vedeny přesné záznamy o jejich počtu, ale odborníci soudí, že tehdy dosahoval několika tisíc. Většina jich žila právě na severu ostrova. Během středověku počet obyvatel v důsledku častých pirátských nájezdů klesal. Lidé žili především v horských sídlech v oblastech dnešních vesnic Perahori, Anogi a Exogi. Během anglické správy ostrova v důsledku příznivých podmínek a celkové stability počet obyvatel rostl. Souviselo to s rozvojem obchodu a námořní plavby. V té době žilo na ostrově 15 000 lidí.

Po připojení Ithaky spolu s ostatními Jónskými ostrovy k Řecku počet obyvatel opět poklesl. Pokles počtu obyvatel zůstával typickým jevem po celé dvacáté století. Smutně tak působí opuštěné uličky vylidňujících se vesnic. Mnoho olivových hájů je tak na prodej.


Další články:

Ostrov Ascension je vzdálen od civilizace.

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Ostrov Comino okouzluje svou bělostnou pláží.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Loreta v Praze na Hradčanech stojí na Loretánském náměstí.

Egyptské hieroglyfy byly nejstarší písmo v historii.

Ostrov Capri se nachází poblíž pobřeží jižní Itálie.

Japonský svátek tanabata se dnes slaví převážně 7. července.

A svět se točí dál

Pěstování oliv na ostrově Ithaka napomáhá omezit odliv obyvatel z ostrova na pevninu.

A svět se točí dál.