A svět se točí dál

Plážový volejbal

Na pláži se lidé už dávno jen neopalují nebo nestavějí hrady z písku. Dnes se na plážích provozuje vrcholový sport. Například plážový volejbal.

Plážový volejbal
Plážový volejbal na mistrovství Španělska v roce 2004.

Plážový volejbal se zrodil va dvacátých letech ve slunné Kalifornii a na Havaji. Stalo se to pouhé čtvrtstoletí po ustavení závazných pravidel volejbalu sálového. Plážový volejbal tedy není žádnou novinkou. Ostatně, známe ho všichni, i když v rekreačním podání o dovolených to bývalo spíš pohrávání si s míčem a chyběla jasná pravidla.

Teprve sedmdesát let po svém vzniku se plážový volejbal začíná považovat za skutečný sport. Přinejmenším v Evropě. Spojené státy si zvykly rychleji - už v šedesátých letech se prezident Kennedy jako divák zúčastnil prvního oficiálního turnaje USA.

V Atlantě 1996 se tento sport dokonce dostal do rodiny sportů olympijských. Od tohoto roku přibývá turnajů a zápolení ve všech evropských zemích. Mezinárodní federace odbíjené dnes sdružuje 127 družstev plážového volejbalu a v nich více než dva tisíce profesionálních hráčů.

Celé letošní léto se nejlepší světoví hráči potkávali na turnajích na třech kontinentech. Každému páru se počítá osm nejlepších výsledků. A dvacet čtyři páry s nejlepším hodnocením mají otevřenou cestu na příští letní olympijské hry.

V čem spočívá tajemství tak velkého úspěchu, který dnes plážový volejbal zažívá? Pláž nebo otevřené pískové hřiště jsou pro diváky mnohem příjemnější než hala s nepohodlnými lavicemi a zářivkami. Hra je rychlá a plná zvratů. Vždyť dva hráči musejí pokrýt celé hřiště a odehrát všechny míče. V hale jich je šest. V neposlední řadě diváky přitahuje i vzhled hráčů. Dresy, lze-li vůbec oblečení hráčů tímto slovem nazývat, jsou rozhodně pro oko lahodnější než klasický dres používaný v hale. A každý, kdo si jednou plážový volejbal hraný podle pravidel vyzkoušel, může potvrdit, že tato činnost je (i přes všechny výhody - slunce, často i voda kousek za hřištěm, měkký písek pod nohama a letní prázdninová nálada) skutečně namáhavým sportem.


Další články:

Ostrov Bornholm omývají vlny Baltského moře.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Monument Valley je někdy považován za osmý div světa.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Saturnovy prstence jsou mladší než dinosauři, kteří kdysi obývali planetu Zemi.

Česnek je odedávna oblíben především v kuchyních států Středomoří.

Hlíva ústřičná je rozšířená po celém světě.

Kapr koi má své kořeny v dávné historii.

Národní park Peneda-Geres najdeme v nejsevernějším koutu Portugalska.

A svět se točí dál

Plážový volejbal je míčový plážový sport, který se vyvinul z klasického volejbalu. V současnosti si získal ve světě mnoho příznivců a byl zařazen mezi sporty konající se na letních olympijských hrách.

A svět se točí dál.