A svět se točí dál

Hlíva ústřičná

V Asii je hlíva ústřičná považována za houbu pevného zdraví, energie a dlouhověkosti. Její účinky využívají východní lékaři již tisíce let.

Hlíva ústřičná
Hlíva ústřičná je široce rozšířená po celém světě, roste v mírném pásmu i v subtropických lesích.

Hirataké, i pod tímto názvem můžete hlívu ústřičnou najít. Původně pochází patrně Číny, postupně se rozšířila po celém světě. Zajímavostí je, že se jedná o houbu masožravou, která ochromuje a usmrcuje drobné hlísty, čímž získává dusík pro tvorbu bílkovin.

Hlíva ústřičná je vcelku nenápadná, díky svému béžovému až šedohnědému zbarvení splývá s okolím. Její klobouky připomínají větší ústřice - odtud i její pojmenování. Roste na kmenech stromů, především těch listnatých, a spolehlivým poznávacím znamením je způsob, jakým roste - v trsech na sebou, kdy se klobouky navzájem překrývají.

Aromatickou hlívu často bez problémů konzumují i ti, kteří jinak houbám příliš neholdují. Můžeme si ji vychutnat prakticky ve všech podobách. Existuje nespočet receptů na její úpravu. U nás se s oblibou upravuje například jako přírodní nebo obalený řízek, výborná je v polévkách nebo jako ingredience k zapékání masa, můžete ji použít do nádivek, do těstovin a rýže, krémových omáček. Fantazii se meze nekladou.


Další články:

Ostrov Bornholm omývají vlny Baltského moře.

Česnek je odedávna oblíben především v kuchyních států Středomoří.

Kapr koi má své kořeny v dávné historii.

Monument Valley je někdy považován za osmý div světa.

Umělé osvětlení ocení člověk, až když ho nemá. Prodělává nepřetržitý vývoj.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Cvičení ve vodě se začíná prosazovat.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Sportovní aktivita z pohledu evoluce, co je základem.

A svět se točí dál

Hlíva ústřičná obsahuje i malé množství arabitolu, který může u některých lidí způsobit střevní potíže. Může mít i projímavé účinky.

A svět se točí dál.