A svět se točí dál

Národní park Peneda-Geres

Národní park Peneda-Geres najdeme v nejsevernějším cípu Portugalska. Svým návštěvníkům nabízí především ohromující rostlinnou rozmanitost.

Národní park Peneda-Geres
Národní park Peneda-Geres je horská oblast se svěží vegetací v údolích.

Horské hřebeny bičované divokými větry vanoucími od Atlantiku, obří žulové balvany i hluboké lesy s porosty mechů a lišejníků. Národní park Peneda-Geres v nejsevernějším cípu Portugalska představuje snad jednu z nejodlehlejších oblastí západní Evropy a zdá se, jako by vzdoroval času. Nabízí především ohromující rostlinnou rozmanitost. Rašeliniště, vzácné narcisy a kapradiny se zde vyskytují v blízkosti bohatých jehličnatých a dubových lesů - posledních zbytků, které zbývají z někdejšího přirozeného lesního porostu, který kdysi pokrýval celé Portugalsko. K nejznámějším tamním ohroženým obyvatelům patří výr, orel skalní a včelojed lesní, lze se však setkat i s hranostajem, vlkem či zmijí. Podél úzkých cest vinoucích se různorodou krajinou je navíc možné obdivovat zbytky původních římských silnic, stejně jako ruiny keltských staveb a středověkých hradů.


Další články:

Ostrov Bornholm omývají vlny Baltského moře.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Česnek je odedávna oblíben především v kuchyních států Středomoří.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Kapr koi má své kořeny v dávné historii.

Monument Valley je někdy považován za osmý div světa.

Hlíva ústřičná je rozšířená po celém světě.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Cvičení ve vodě se začíná prosazovat.

Sportovní aktivita z pohledu evoluce, co je základem.

A svět se točí dál

Národní park Peneda-Geres byl založen v roce 1970 na rozloze 500 km2. Vydatné srážky zde živí prudké horské bystřiny, v úrodných údolích roste celá řada unikátních rostlin.

A svět se točí dál.