A svět se točí dál

Trnovník akát

Trnovník akát
Trnovník akát (Robinia pseudacacia, syn. Robinia acacia). Obrázek: Wikipedia, autor: Wouter Hagens.

Trnovník akát je listnatý opadavý strom dorůstající výšky 25 až 30 metrů a tloušťky kmene do 100 centimetrů, s kmenem často křivým a s košatou až deštníkovitou korunou.

V mládí hladká, hnědá kůra trnovníku aktátu se záhy mění v slabě rozpukanou, ve stáří hrubě síťovitě rozbrázděnou borku. Letorosty jsou olivově zelené, později červenohnědé, lesklé, okrouhle pětihranné, starší větévky tmavohnědé. Pupeny jsou střídavé, v úžlabí dvou ostnů, skryté v listovém polštářku. Na některých letorostech však ostny chybějí. Lichozpeřené, z 9 až 19 lístků složené, listy jsou postavené střídavě, lístky jsou krátce řapíkaté, eliptické, na konci zaokrouhlené, lysé světle zelené a na rubu šedozelené. U řapíku mají niťovitý palístek.

Oboupohlavné květy trnovníku akátu rostou v hustých nících hroznech. Mají pětizubý kalich a pětiplátečné motýlovité bílé koruny a ohrnutou pavézou, 10 tyčinek a pestík se svrchním semeníkem. Trnovník akát kvete v červnu.

Plody trnovníku akátu jsou ploché lusky dlouhé až 12 centimetrů a široké 1 centimetr, zbervené hnědě, které obsahují více hnědých, lesklých semen ledvinitého tvaru. Dozrávají v říjnu a listopadu a klíčí epigeicky. Semenáček má polodužnaté, kratičce stopkaté dělohy.

Vlastí trnovníku akátu je Severní Amerika, kde roste v lesích pahorkatin. Dnes je rozšířen také v teplých částech Evropy a Asie. V jižní a střední Evropě se pěstuje již více než 200 let. V některých zemích, včetně České republiky, je trnovník akát nebezpečnou invazní dřevinou.

Trnovník akát je dřevina málo náročná na půdu, světlomilná a medonosná.

Dřevo trnovníku akátu s úzkou žlutavou bělí a hnědým jádrem je tvrdé, těžké, pevné, pružné a houževnaté. Používá se v nábytkářství, při stavbě plotů nebo malých člunů, ve stavebnictví i jako topivo.

Trnovník akát má toxické účinky na rostliny ve svém okolí, jeho kořeny vylučují do půdy toxické látky. S výjimkou květů je celá rostlina jedovatá.


Další články:

Hrad Starý Herštejn leží v jižní části Pivoňských hor.

Poblíž Karlových Varů stojí zřícenina hradu Andělská Hora postavená původně v gotickém slohu.

I u nás žijící netopýr velký má rozpětím křídel kolem 37 centimetrů.

Téměř dvě stě let stará umělá zřícenina Ballymotte (Prašivice) u Nalžovských hor a pohádkový les s kamenným drakem, želvou a dalšími kamennými tvary.

Pestře zbarvené okrasné zelí pochází z Japonska.

Upečení kynutí šneci se skořicí se přelijou polevou.

Dlouhá velká čínská zeď se táhne do délky cca 4800 kilometrů.

Hořčice čínská je jednoletá rostlina dnes zdomácněná a pěstovaná.

Chráněný krkavec velký se vyskytuje v zalesněných oblastech.

Kdysi královský hrad Bezděz se nachází na kopci Velký Bezděz.

Gotická památka hrad Kost stojí v srdci Českého ráje.

Okrasná kapusta má pestré listy s výrazným žilkováním.

A svět se točí dál

Trnovník akát je rychle rostoucí opadavý listnatý strom nebo keř řazený do čeledi bobovitých.

A svět se točí dál.