A svět se točí dál

Katrán přímořský

Katrán přímořský
Katrán přímořský (Crambe maritima). Obrázek: Wikipedia, autor: Dinkum.

Katrán přímořský se pěstuje jednak jako zelenina, jednak pro olejnatá semena jako vytrvalá olejnina. Rozsah jeho pěstování není velký, nejznámější je ve Velké Británii, Dánsku, Holandsku a Francii.

Výhony s řapíky a pupeny se bělí podobně jako chřest. Jemné vybělené zdužnatělé výhony tako v kuchyni chřest nahrazují nebo doplňují. Na zimu se konzervují ve slaném nálevu. Při pěstování se odstraňují květní stonky, aby se rostliny nevysilovaly. Bělení se provádí v pařeništi, ve skleníku i ve volné půdě.

Katrán přímořský je vytrvalá, 50 až 60 centimetrů vysoká rostlina s lysou ojíněnou lodyhou. Spodní listy má tuhé, zubaté, modrozelené barvy. Kvete v květnu až červenci bohatými hrozny bílých vonných květů, z nichž se vyvíjejí kulovité šešulky. Dobře plodí až 15 let, ale musí se vysadit do kvalitní půdy do rigolů a v dalších letech přihnojovat. Katrán přímořský se vysévá na podzim a předpěstované sazenice se vysazují na jaře na vzdálenost 20 centimetrů a do řádků vzdálených 50 centimetrů. První dva roky se nechá volně růst, aby zesílil a nesklízí se. Výhony se bělí tak, že k rostlinám se brzy na jaře přihrne půda. Když výhony dosáhnou délky 15 centimetrů, lze začít se sklizní. Nejdříve se odřezávají silné střední stvoly, z nichž by se vyvinuly květní lodyhy. Rostliny určené k rychlení se na podzim vyryjí a založí do písku ve sklepě. V lednu se ver skleníku při teplotě pouze 12 - 14 °C zasadí s kořenovým balem do země a zasypají 15 centimetrů vysokou vrstvou písku. Za 3-4 týdny již lze sklízet vegetační vrcholy, které prorážejí pískem.


Další články:

Hora Olymp v Řecku se tyčí nad Soluňským zálivem.

Kostel Panny Marie pod řetězem stojí v Praze na Malé Straně.

Rozhledna Děd u Berouna skýtá výhled pouze úzkým pruhem na Křivoklátsko a Kladensko.

Hora Velký Blaník je cílem poutí i silvestrovských výstupů.

Věž rozhledny Orlík byla při stavbě vbudována do zříceniny hradu.

Restaurace Mostná hora Litoměřice se také někdy nazývá Mostka.

Obří socha Krista Spasitele v Rio de Janeiro stojí vysoko nad městem.

Někdejší socha Tomáše Garrigua Masaryka v Rudce u Kunštátu byla zničena v období protektorátu.

Polocizopasné jmelí bílé roste v korunách jehličnanů i listnáčů.

Dvanáct metrů vysoká rozhledna na Anenském vrchu stojí v nadmořské výšce 991 metrů.

Bunsenův laboratorní kahan umožňuje využití přímého otevřeného regulovatelného plynového plamene.

Severočeská hora Milešovka se tyčí do nadmořské výšky 836,5 metrů.

Vrba bílá poskytuje hodnotné dřevo a také proutí.

A svět se točí dál

Bunsenův laboratorní kahan umožňuje využití přímého otevřeného regulovatelného plynového plamene převážně k zahřívání, dále ke sterilizaci, spalování a také ke zkouškám na barvení plamene.

A svět se točí dál.