A svět se točí dál

Kuba je perla Karibiku, kde se dá strávit dovolená u moře

Kubánské letovisko Varadero
Tropický ostrov Kuba je perla Karibiku, kde se dá strávit dovolená u moře, na obrázku kubánské letovisko Varadero. Obrázek: Wikipedia, autor: Roberty.

Kuba je právem nazývána perlou Karibiku, tento díky své rozloze 110 860 čtverečních kilometrů největší ostrov souostroví Velké Antily, který na severu omývají vody Atlantického oceánu a z jihu Karibského moře, je skutečným exotickým přírodním rájem. Vedle nádherných pláží, teplého moře a příznivého podnebí je však Kuba také unikátní pestrou, veselou a nesmírně živou zemí.

Politická izolace Kuby bránila po dlouhou dobu velkému náporu cestovatelů a zapříčinila, že si země uchovala svoji neopakovatelnou atmosféru, díky níž sem mnoho cestovatelů míří na dovolenou.

Hlavní město Kuby Havana je často nazýváno "Paříží Karibiku". Je jedním velkým muzeem. Kuba je ostrovem zářivé tropické zeleně, pláží s jiskřivě zářivým pískem, míchaných nápojů, výtečných doutníků Cohiba, vyhlášeného třtinového rumu a pověstné flotily amerických vozů z padesátých let minulého století prohánějících se po kubánských silnicích.

Kuba je také nejvýznamnějším zdrojem hudby v Latinské Americe, kubánské základní rytmy rumba a son vytvořily salsu, která se šíří v současnosti po celém světě. Kubánské skupiny danzón ve dvacátých letech pomáhaly utvářet jazz a v padesátých letech vznikla mamba a chachachá, která si získala Evropu i Spojené státy. Nejznámější píseň Kuby je Guntanamera, jejíž romantický text je dílem José Martího.

Pobřeží Kuby není jen proslulá dvacetikilometrová pláž v letovisku Varadero a azurové moře, ale i ostrůvky podél pobřeží, korálové útesy, jeskyně, zálivy a divoké říčky. V bezprostřední blízkosti Kuby se nachází více jak 4000 drobných ostrovů a korálových ostrůvků zvaných cayos. Největší ostrov je Isla de la Juventud (Ostrov mládeže), dříve zvaný Isla de Pinos. Nové jméno nese od roku 1978, kdy se v Havaně konal XI. světový kongres mládeže a studentstva.

Převládajícím stromem je na Kubě palma královská, národní strom Kuby, která je i ve státním znaku země. Jedná se o až 40 metrů vysokou palmu se stříbrným kmenem, který bývá pod zemí zduřelý a dutý, používá se na výrobu bubnů. Namísto ořechů plodí palma královská husté hrozny jader, z nichž se lisuje olej.

Kuba je ostrovem, který si díky své izolaci uchoval atmosféru poklidné atmosféry méně uspěchaných dob, kdy byl život složen z drobných lidských radostí i velkých tragédií. Kuba je exotikou plnou tradic.


Další články:

Od roku 2010 se používá jednotné logo pro bioprodukty v zemích Evropské unie.

Egyptské Rudé moře si získalo oblibu mezi turisty jako místo, kde se dá strávit exotická dovolená.

Širé Sargasové moře leží severovýchodně od ostrova Kuba.

Nově se rozvíjející roboticky asistovaná chirurgie usnadňuje operační zákroky.

Koloniální Stará Havana je architektonická perla ostrova Kuba v Karibské oblasti.

570 metrů vysoká hora Lovoš je přístupná ze čtyř stran.

Mořská ryba sleď obecný hraje svoji roli při výživě obyvetelstva.

Jak vzniká med díky píli včelích dělnic.

Středočeská hora Milešovka skýtá ze svého vrcholu výhled na ostatní hory Českého středohoří.

Již jako mladičká učednice se Ahsoka Tano vyznačuje značnou mrštností a obratností.

Hmyzožravý krtek obecný tráví celý život několik decimetrů pod povrchem země.

Dravá tažná ryba losos obecný vniká z moře do evropských řek.

A svět se točí dál

Kuba je perla Karibiku, kde se dá strávit dovolená u moře. Na Kubě lze potkat jediněčnou, barevnou, nesmírně živou kulturu, obdivovat řadu památek z koloniálních časů, ale i nádherné pláže, teplé moře, příznivé podnebí a využí i dnes již pro turisty kvalitní služby.

A svět se točí dál.