A svět se točí dál

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní
Prvosenka jarní (Primula veris). Wikipedia, autor: Alvals.

Prvosenka jarní je vytrvalá bylina s listy v přízemní růžici, které mají v mládí podvinutý okraj, poté jsou ploché, vejčité, vpředu zaokrouhlené nebo tupě přišpičatělé, k dolejšku zúžené v křídlatý řapík, na povrchu svrasklé a na okraji tupě vroubkované, krátce pýřité, poté olysávající, v době květu asi 6 centimetrů dlouhé, poté větší.

Žluté květy prvosenky jarní skládají okolík na konci bezlistého, 10 až 20 centimetrů dlouhého, žláznatě chlupatého stvolu, který je podepřen bledě žlutým obalem. Květy mají 10 až 20 mm dlouhé stopky a jsou složeny z nafouklého, pětizubého kalicha, který odstává od trubky korunní a je zelenavě žlutý a hranatý. Srostloplátečná vonná koruna má válcovitou trubku obyčejně trochu delší než kalich, nebo stejně dlouhou. Pět obsrdčitých, žloutkově žlutých a v ústí oranžových cípů je trochu zvonkovitě skloněno, neboť nejsou ploché, nýbrž vyduté. Pět tyčinek přirůstá výše nebo níže k trubce uvnitř. Uprostřed květu se nachází svrchní kulovitě vejčitý semeník, který je složen z pěti plodolistů, jež však k sobě dokonale srůstají, takže to není patrné. Uvnitř semeníku se nacházejí četná vajíčka na střední semenici. Čnělka je jen jedna, a to buď kratší, nebo delší, a nese na konci hlavatou bliznu. Plod je jednopouzdrá, vejčitá tobolka, 6 až 10 mm dlouhá a pěti zuby se otevírající, která sahá asi do poloviny zveličelého kalicha, vytrvávajícího i za plodu. Kvete v dubnu a květnu.

Prvosenka jarní roste v křovinách a ve světlých lesích v nížině a pahorkatině po téměř celé Evropě a na východ do východní Asie až k řece Amur.

Květy a kořen prvosenky jarní byl používán v lidovém léčitelství.

Květy prvosenky jarní stejně jako i četných jiných druhů prvosenek, jsou různočnělečné. Některé mají čnělku kratší a tyčinky vysokov rource nad bliznou přirostlé, jiné mají čnělku delší a tyčinky přirostlé hlouběji v rource pod bliznou.


Další články:

Zámek Vinoř se dnes nachází na území města Prahy.

Hojně rostoucí pampeliška lékařská mění louky v záplavu žlutých květů.

Rybíz černý je pěstován od středověku.

Americké hořící město Centralia v Pensylváni, v jehož podzemí hoří uhelné sloje.

Vodomil černý žije ve vodě.

Skalní město Petra v Jordánsku je obklopené neprostupnými horami.

Zámek Žleby vznikl z původního hradu.

Bez černý roste i v blízkosti lidských sídel.

Máčka skvrnitá je menší druh žraloka.

Blatnice skvrnitá připomíná vzhledově ropuchu s hladkou pokožkou.

Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí stojí ve stejnojmenné obci.

Město Jáchymov je lázeňské město stříbra, radia a léčivých vod.

Zámek Zbraslav s anglickým parkem.

A svět se točí dál

Prvosenka jarní, lidově nazývaná též petrklíč, roste zvláště v Evropě a Asii, především v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, prosluněných stráních a v křovinách, většinou na vápencových podkladech.

A svět se točí dál.