A svět se točí dál

Tvorové z hlubin

Eurypharynx pelecanoides
Eurypharynx pelecanoides dorůstá délky 60 centimetů a žije v Atlantickém oceánu v hloubce 500-7500 metrů.

Slunečního světla pod mořskou hladinou rychle ubývá. Část moře v hloubce 300-1000 metrů je zónou šera. Hlubiny pod tímto pásmem jsou již zcela temné a navíc i velmi chladné. Přestože i zde existuje život, marně byste na těchto místech hledali rostliny. Ryby se však dokázaly přizpůsobit i tamnějším tvrdým podmínkám a i beze světla, tepla a rostlin zde dokážou přežít.

Roku 1938 se podařilo objevit rybu patřící do skupiny lalokoploutvých. Do té doby se myslelo, že lalokoploutví vyhynuli před 70 miliony lety. Jedna rybářská loď přivezla před vánočními svátky do jihoafrického přístavu modrou rybu podivného vzhledu. Ryba mohla být bez potíží zařazena do skupiny lalokoploutvých ryb, přestože měřila 1,6 metru, a byla tudíš pětkrát delší než předvěcí lalokoploutví. Od té doby do dnešních dní se v rybářských sítích ocitlo přes 80 latimérií.

Latimérie byla sice objevem pro vědce, avšak domorodí rybáři z Komorských ostrovů u Madagaskaru ji znali odjakživa. Každým rokem uloví několik kusů. Nález z roku 1938 byl zatoulaný jedinec, další kusy byly uloveny u Komorských ostrovů, 2900 kilometrů severněji. Olejnaté maso latimérie není vhodné k jídlu, ale její drsné šupiny se na Komorských ostrovech používají místo smirkového papíru.

Mořské hlubiny obývá také ryba připomínající živý dalekohled. Vypouklé čočky očí této ryby připomínají dalekoholed. Oči neustále směřují nahoru a pozorně sledují vodu nad sebou. Kořist se jeví jako tmavá silueta na světlém pozadí.

V hlubinách přežijí jen trpěliví lovci, přitom úlovek je musí nasytit na dlouhou dobu. Ryba Eurypharynx pelecanoides má obrovské čelisti, které jí umožňují pozřít i rybu větších rozměrů, než je ona sama. Pomalu plave a trpělivě vyčkává, až jí do široce rozevřené tlamy vpluje neopatná ryba. Světélkující špičkou ocasu láká kořist.

Samec vláknoocasé ryby Macrourus má speciální svaly, jejichž pomocí vydává zvuk podobný bubnování. Zřejmě takto láká samičku.

Největší hloubka, ve které byla zjištěna ryba, je 10 911 metrů. V takovéto hloubce panuje obrovský tlak: 7250 kilogramů na centimetr čtvereční. Na tomto místě nalezenou rybou je platýs podobný mořskému jazyku.


Další články:

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Létající živočichové využívají svoji schopnost letu.

Kostel svatého Martina ve zdi byl první chrám, ve kterém se přijímlo pod obojí.

Jak vzniká včelí med zahuštěním nasbírané sladiny.

Ostrovy ve Středozemním moři jsou domovem mnoha druhů rostlin i živočichů.

Velká sfinga stojí na pyramidovém poli v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Mumie Vladimíra Iljiče Lenina je vystavena na Rudém náměstí v Moskvě.

Kostel Panny Marie pod řetězem je chráněn jako kulturní památka.

Starověká civilizace v údolí Indu vznikla na území dnešního Pákistánu.

Kalina tušalaj je sucho- a teplomilná.

A svět se točí dál

Tvorové z hlubin se dokázali přizpůsobit tamnějším tvrdým podmínkám a životu beze světla a tepla.

A svět se točí dál.