Endivie neboli štěrbák je jednoletá rostlina, poměrně náročná na půdu a na vláhu, která nachází využití jako zelenina. Endivie vytváří růžici listů s částečně zavinutým srdéčkem.
Kvetoucí rostlina endivie je asi 130 centimetrů vysoká a vizuálně je podobná čekance. Také plod má podobný. Pěstuje se z přímému výsevu (od března do července) nebo z předpěstované sadby ve sponu 40 x 30 centimetrů. Před silnějšími mrazy je chráníme přikrývkou. Před spotřebou se štěrbák bělí. Bělení trvá asi 2 až 3 týdny a provádí se tak, že se na záhoně svážou listy k sobě nebo se vyryté rostliny endivie uloží v pařeništi nebo ve sklepě a přikryjí se. Ukládají se srdéčky dolů a v době bělení se nesmí zalévat.
Za předka štěrbáku neboli endivie je považován planý druh Cichorium pumilum, rostoucí v evropské, africké i asijské části Středomoří. Planou a pravděpodobně i šlechtěnou formu endivie znali již staří Řekové a Římané. Používali endivii jsko zeleninu buďto za syrova nebo ji nakládali. Ve středověku bylo v Evropě známo nejen pěstování endivie, ale i její bělení. Dnes je tato zelenina nejrozšířenější v jižní a západní Evropě.
Endivie je nejblíže příbuzná čekance salátové, ale vzhledem se podobá listovému salátu. Rozlišujeme kadeřavé neboli mechovité endivie letní a tzv. eskarioly čili zimní endivie.
Mechovité endivie mají štíhlé, bohatě vykrajované světle nebo sytě zelené jemné listy. Hodí se pro letní pěstování s podzimní sklizní.
Eskarioly nebili zimní endivie mají silnější listy s celokrajnou nebo mírně vykrajovanou čepelí. Hodí se pro sklizeň v zimním období, poněvadž jsou tvrdší a nepodléhají hnilobě. Odrůdy této skupiny potřebují bělení, aby zkřehly a částečně ztratily hořkost.
Pro středoevropské poměry mají eskarioly větší význam než mechovité letní endivie, protože se sklízejí o vánocích.
Štěrbák obsahuje vitamin C, minerální látky a hořčiny, jejichž hlavní součástí je glykosid intybin, obsažený také v čekance.
Endivie se konzumuje především za syrova, připravuje se z ní salát.
Další články:
Rezavě zbarvená liška obecná je středně velká šelma.
Je zelenina lepší vařená nebo syrová, která z nich tělu dodá více látek, které potřebuje?
Dravý pták orel skalní je velmi elegantní letec.
I v blízkosti lidí žijící kuna skalní má hustou, hladkou, hnědě zbarvenou kožešinu.
I v Evropě rostoucí střemcha obecná tvoří peckovice vyrůstající v převislých mnohočetných hroznech.
Ozdoba luk čekanka obecná kvete blankytně modrými úbory.
V jordánské poušti stojí skalní město Petra vytesané v pískovcových skalách.
U nás nehnízdící vlaštovka skalní není příliš vázána na lidská sídliště.
Městská památková rezervace Olomouc je druhá největší u nás.
Africký malý savec daman skalní tvoří kolonie o asi 50 členech.
Jemná zelenina černý kořen má chuť podobnou chřestu
Zmiňuji deset bodů prevence stresu na pracovišti i mimo něj, které otupují ostří stresu.
Zelenina endivie neboli štěrbák se konzumuje především za syrova, připravuje se z ní salát.