A svět se točí dál

Oheň svatého Antonína

Oheň svatého Antonína, nebo jak se dnes říká růže. Nenechte se mýlit, řeč nebude o královně květin, ale o nepříjemné kožní chorobě. Ve středověku se jí totiž říkalo poněkud strašidelně oheň svatého Antonína.

Oheň svatého Antonína
Oheň svatého Antonína, jak bylo dříve kožní onemocnění růže nazýváno, v typické ohraničené podobě.

Oheň svatého Antonína je nebezpečné akutní infekční povrchové onemocnění kůže, jehož původci jsou v drtivé většině případů bakterie z rodu streptokoků. Nemoc je častější u žen. Vstupní branou infekce jsou drobná kožní poranění, popraskaná kůže mezi prsty, bércové vředy, operační rány, proleženiny, u kojenců macerovaná kůže a u novorozenců pupečník.

Nemoc může mít ve svých počátcích příznaky jako obyčejná chřipka. Nemocný může mít i zažívací potíže, trpět nevolností a zvracet. Postižená kůže má velmi dobře definovaný a zvednutý okraj, je zarudlá, červená, může být i dolíčkovaná jako při klasické celulitidě (má vzhled pomerančové kůry). Postupně se přidávají horečky a zimnice. Jedná se o onemocnění infekční a nakažlivé.

Oheň svatého Antonína se většinou vyskytuje na dolních končetinách. Může ale zasáhnout i kůži obličeje, kde je potom poměrně pravidelně rozšířena v oblasti tvarem připomínající motýla, jehož křídla zasahují nad lícní kosti, jeho "tělo" je pak na kořeni nosu. Oheň svatého Antonína, kokud není důkladně vyléčen, má sklon k častému opakování na stejném místě. Po opakovaných zánětech takové místo trvale opuchne.

Specifickou léčbu je třeba zahájit co nejdřív, a to nasazením antibiotik, nejčastěji, pokud pacient není alergik, penicilinového typu. Většinou se podávají ve formě tabletek.


Další články:

Národní park Doňana je domov mnoha druhů evropských ptáků.

Plevel je rostlinný druh pěstovaný nezáměrně.

Zapomenuté potraviny na talíři, patří mezi ně špalda, pohanka nebo jáhly.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Národní park Torres del Paine zanechá dojem.

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Strahovská knihovna obsahuje více než 200 000 svazků.

A svět se točí dál

Oheň svatého Antonína, též růže (Erysipel), je akutní erytémové onemocnění kůže a vrchní vrstvy podkoží vyvolané většinou streptokoky. Toto onemocnění nezanechává imunitu.

A svět se točí dál.